Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 25, 2023 in Zwierzęta |

Karma bezzbożowa dla psa. Kiedy warto na nią postawić?

Bezzbożowe karmy dla psów, zarówno suche, jak i mokre, są alternatywą dla karm, w których znajduje się duża zwartość zbóż. I wbrew pozorom nawet w karmach uznawanych za produkty wysokiej jakości, można znaleźć naprawdę sporą ilość zbóż. Warto zatem dokładnie czytać skład karm, bo możemy się bardzo zdziwić. Dlaczego w ogóle kwestia zboża jest tak istotna w żywieniu psów? I kiedy warto postawić na karmę bezzbożową?

Karma bezzbożowa dla psa – o co tyle krzyku?

Coraz częściej opiekunowie czworonogów spotykają się z określeniem karma bezzbożowa dla psa i dobrze jest się nieco nad nim pochylić, ponieważ nie jest to kolejny slogan marketingowy, a istotny czynnik psiej diety, wpływający na zdrowie naszych pupili. Przez dekady do jednych z najpopularniejszych karm na rynku zaliczały się te, które mają w swoim składzie dużą zawartość zbóż.

Niestety takie rozwiązanie, wynikające przede wszystkim z chęci obniżenia kosztów produkcji psiej żywności, pokazało, że duża zawartość zbóż w psich karmach nie jest korzystna dla psiego zdrowia. Psy bowiem nie trawią zboża tak dobrze, jak mięsa, ponieważ ich układ trawienny jest przystosowany do przetwarzania przede wszystkim białek zwierzęcych. Co dokładnie powoduje nadmiar zbóż w diecie czworonoga?

Karmy z dużą zawartością zbóż– co mogą powodować?

Duża zawartość zbóż w karmach dla psa może prowadzić do różnych negatywnych skutków, głównie takich jak trudności z trawieniem, otyłość oraz alergie pokarmowe – zwłaszcza u psów z nietolerancją glutenu. Oprócz tego zbyt duża zawartość zbóż w psiej diecie może doprowadzić do cukrzycy. Natomiast pośrednio, poprzez otyłość spowodowaną nadmiernym spożyciem karm zbożowych – które mają z reguły wysoką zawartość węglowodanów – pies może cierpieć na liczne choroby układu ruchu czy serca. Jak w tym wszystkim przedstawia się karma bezzbożowa dla psa?

Golden retriever dog eating from the metal bowl in beautiful room with sunlight on background

Zalety bezzbożowych karm dla psa

Do największych zalet psich karm niezawierających zbóż, zaliczyć można:

  • Lepszą przyswajalność – karmy bezzbożowe są łatwiejsze do strawienia, dzięki czemu pies może lepiej przyswajać składniki odżywcze.
  • Redukcja alergii pokarmowych – karmy bez zbóż eliminują problem nadwrażliwości na gluten, pomagając zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych.
  • Poprawa zdrowia układu trawiennego – karmy bezzbożowe dla psa, które są bogate w białko i błonnik, mogą przyczynić się do poprawy zdrowia układu trawiennego czworonoga.
  • Stabilizacja poziomu cukru we krwi – brak zbóż to niższy indeks glikemiczny. Oznacza to, że bezzbożowe karmy powodują wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi psa, co może być korzystne dla psów z tendencją do otyłości czy cukrzycy.
  • Większa zawartość mięsa – karmy bezzbożowe mają często większą zawartość mięsa, co oznacza, że są bogatsze w białko wysokiej jakości, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.

Tym samym karmy bezzbożowe dla psa to rozwiązanie, które wpasowuje się w naturalną psią dietę, bazującą przede wszystkim na mięsie. Ponadto z reguły tego typu karmy odznaczają się również bezpiecznym składem, pozbawionym sztucznych konserwantów czy chemicznych polepszaczy smakowych. Z tego też powodu jest to posiłek, na który warto postawić wtedy, gdy zależy nam na w pełni zbilansowanej i zdrowej diecie naszego pupila!