Pęcherze spowodowane otarciem
Pęcherze na stopach najczęściej spowodowane są noszeniem niewłaściwie dobranego obuwia.
Jak leczyć pęcherze spowodowane pocieraniem?
Gdzie powstają pęcherze?
Pęcherze najczęściej pojawiają się przy piętach, u podstawy dużego palca, czubkach palców i wokół kostek. Często są mylone z odciskami. Pęcherze to miękkie, widoczne i z reguły bolesne zmiany. Pęcherze na stopach powstają przez ocieranie obuwia o stopy. Sprzyjają temu nierozchodzone buty czy skarpetki ze sztucznych materiałów.
Sposoby na pęcherze
W większości przypadków nie powinno się przekłuwać powstałych pęcherzy, ponieważ płyn zawarty we wnętrzu odcisku ułatwia gojenie rany. Zwykle naklejanie plastra żelowego przez kilka dni okazuje się wystarczające, by pęcherz się zagoił. W przypadku szczególnie dokuczliwych pęcherzy można przekłuć skórę czystą igłą, następnie odkazić miejsce, posmarować maścią z antybiotykiem i nałożyć opatrunek.
Domowe sposoby
Istnieje wiele sposobów na sprawne wyleczenie pęcherzy. Szczególnie polecane są żele aloesowe lub olejki kokosowe, ponieważ łagodzą dyskomfort i przyśpieszają gojenie. Także moczenie stóp w ciepłej wodzie nie tylko da ulgę, ale będzie miało dobry wpływ na powstałe pęcherze. Higiena stóp i regularny pedicure także mają wpływ na nasze stopy, dlatego warto stosować zabiegi pielęgnujące stopy. To nie tylko przyjemność, ale i zdrowa profilaktyka.
Na miejsca najbardziej narażone możesz zapobiegawczo nałożyć plastry hydrokolidowe, zwłaszcza, jeśli ubierasz nowe buty.
Moc plastra żelowego
Plastry żelowe są łatwo dostępnym środkiem na odciski. Najlepiej użyć ich od razu, gdy tylko zauważymy pęcherz lub poczujemy, że nasze obuwie nas ubiera. Po zdjęciu butów możemy posmarować stopy maścią albo użyć plastra na pęcherze. Po długim spacerze dobrze jest obejrzeć nogi i pozwolić sobie na moczenie stóp.
Warto mieć w torebce plastry żelowe, ponieważ są wodoodporne, przynoszą ulgę w bólu, przyśpieszają gojenie pęcherzy i ochraniają ranę przed bakteriami i brudem.
Najnowsze komentarze