Kaszel kenelowy u psa – profilaktyka, leczenie
Kaszel kenelowy jest wysoce zakaźną chorobą u psów, dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak go rozpoznać i jakie kroki podjąć, aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Czym jest kaszel kenelowy? Jakie są jego przyczyny i objawy? Dowiedz się więcej!
Czy każdy kaszel u psa to kaszel kenelowy?
Kaszel zazwyczaj nie jest chorobą samą w sobie, ale symptomem rozmaitych schorzeń. To, że pies kaszle, nie musi oznaczać, że zmaga się z kaszlem kenelowym. Spośród czynników wywołujących kaszel można wymieniać m.in.:
- ciało obce w układzie oddechowym – kaszel to naturalny odruch, który pomaga wydalić owo ciało z dróg oddechowych;
- choroby górnych i dolnych dróg oddechowych – psy również cierpią m.in. na przeziębienie, zapalenie gardła czy krtani, kaszel jest jednym z objawów;
- robaczyca – silne zarobaczenie może objawiać się nie tylko biegunką czy wymiotami, ale również uporczywym kaszlem;
- choroby serca – choć trudno powiązać ze sobą te schorzenia, kaszel rzeczywiście może wskazywać na problemy z układem krążenia – zwłaszcza jeśli pojawia się nocą, po przebudzeniu i po aktywności fizycznej.
W wyżej opisanych przypadkach kaszel nie stanowi jedynej oznaki tego, że w psim organizmie zachodzą niekorzystne zmiany. Zazwyczaj można obserwować także m.in. brak łaknienia, apatię, gorsze samopoczucie.
Czym jest kaszel kenelowy i co go wywołuje?
Mianem kaszlu kenelowego (lub inaczej „psiarniowego”) określa się zapalenie krtani i tchawicy lub zapalenie tchawicy i oskrzeli. Jest ono wywoływane przez różne wirusy oraz bakterie Bordetella bronchiseptica. Kaszel kenelowy zazwyczaj przebiega łagodnie i samoistnie mija po około 14 dniach. Jeśli dojdzie do powikłań, przebieg schorzenia będzie ostry – pies może zmagać się m.in. z zapaleniem płuc. Najbardziej narażone na powikłania są szczenięta, psy starsze i schorowane. Największy problem w przypadku tej choroby stanowi fakt, że jest ona wysoce zaraźliwa, dlatego każdy pacjent ze stwierdzonym kaszlem kenelowym powinien być odseparowany od innych psów.
Jakie są objawy kaszlu kenelowego?
Dolegliwość ta – jeśli nie jest powikłana, a pies jest zdrowy i silny – objawia się głównie lub wyłącznie kaszlem. Pomimo tego, że jest on zazwyczaj suchy (rzadziej mokry lub mieszany), napadowy i niezwykle męczący, większość psów ma apetyt, dobre samopoczucie i chętnie podejmuje aktywność fizyczną. Może pojawić się wysięk ze spojówek i z nosa.
Jak leczyć kaszel kenelowy i jak mu przeciwdziałać?
Leczenie kaszlu kenelowego bez powikłań jest zazwyczaj tylko objawowe. Lekarz może przepisać środki łagodzące kaszel. Jeśli u Twojego pupila zostanie stwierdzona omawiana choroba, koniecznie unikaj miejsc, w których możesz spotkać inne czworonogi, takich jak psi park czy groomer. Pamiętaj o tym, że nawet jeśli Twój podopieczny dobrze znosi chorobę, zarażony przez niego pies (np. szczenię lub schorowany psi senior) może przypłacić kontakt zdrowiem a nawet życiem!
Czy można ustrzec się przed schorzeniem? Obecnie dostępne jest szczepienie dodatkowe przeciwko kaszlowi kenelowemu. Rozważ je zwłaszcza wtedy, gdy pupil często przebywa wśród innych psów, np. w parkach lub na wystawach. Na co dzień zadbaj o budowanie odporności swojego psa przede wszystkim poprzez regularną aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę. Sięgnij po wysokiej jakości karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™, które dostarczą do psiego organizmu niezbędne, dobroczynne składniki odżywcze.
Podsumowanie
Wiesz już, czym jest kaszel kenelowy i jakie są jego objawy. Większość czworonogów przechodzi to schorzenie stosunkowo łagodnie, ale nie należy go bagatelizować, bo zawsze istnieje ryzyko powikłań. Porozmawiaj z lekarzem na temat szczepienia przeciw kaszlowi kenelowemu i zapewnij swojemu podopiecznemu bezpieczeństwo!
Najnowsze komentarze