Pages Menu

Categories Menu

Posted by on prn. 17, 2020 in Zwierzęta |

Ekologiczna karma dla psa i kota. Czy rzeczywiście zdrowa? Na co zwrócić uwagę?

Ekologiczna karma dla psa i kota. Czy rzeczywiście zdrowa? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli dziś lepsze życie stało się synonimem lepszego odżywiania się, to co z naszymi zwierzętami? Bardziej niż kiedykolwiek świadomość tego, że żywność jest jednym z najważniejszych czynników naszego zdrowia, żywność ekologiczna rośnie i stopniowo zaczyna zaznaczać swoje miejsce w sektorze zwierząt.

Ekologiczna karma dla zwierząt domowych.

Szacuje się, że około 40% Polaków mówi, że kupuje ekologiczne produkty żywnościowe do własnej konsumpcji i jak mówią to, co jest dobre dla nas, jest dobre dla naszych zwierząt! Nie jest więc zaskoczeniem, że firmy produkujące karmę dla zwierząt domowych przyjęły ekologiczne trendy.
Jeśli żywność ekologiczna była w stanie przekonać Polaków do własnego jedzenia, przed nami jeszcze długa droga, zanim stanie się ona oczywista dla naszych psów i kotów. Kupowanie produktów ekologicznych dla tych zwierząt jest bardziej kwestią etyki niż korzyści, jakie mogą one przynieść zwierzęciu. Tak więc zakup ekologicznej karmy dla zwierząt domowych jest odpowiedzią na chęć poszanowania dobrego samopoczucia zwierzęcia, zarówno zwierzęcia, które zostanie wykorzystane do produkcji żywności (drób, wołowina, ryby …), jak i zwierzęcia, które będzie spożywać ten produkt. Od 15 do 20% droższa, ekologiczna karma dla zwierząt jest nadal ukierunkowana na konkretny cel, który został już włączony do własnego stylu życia.

Ekologiczna karma dla psa i kota

Dlaczego wybrać organiczny dla naszych zwierząt?

Przepisy ekologiczne w Polsce są stosunkowo surowe w porównaniu z innymi krajami. Oznaczenie na etykiecie informujące o ekologicznej karmie dla zwierząt domowych wymaga przestrzegania ścisłej karty jakości, gwarantującej stosowanie składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego. Lecz czy każdemu kto mówi o organicznej karmie, bez nawozów sztucznych, pestycydów czy GMO można wierzyć?? Czy kupowanie ekologicznej karmy dla kotów lub psów naprawdę przynosi korzyści dla zdrowia naszych zwierząt?

Ekologiczna karma dla psa i kota – unikanie otyłości u zwierząt.

Pierwszą przyczyną otyłości u kotów i psów jest dieta. Gotowe posiłki są często zbyt tłuste, zbyt słodkie i zawierają bardzo mało białka. Jednakże żywność ekologiczna zawiera wysokiej jakości białka i zboża o wysokiej wartości odżywczej, które gwarantują wystarczające i odpowiednie spożycie. Białka działają nasycająco na zwierzę i działają na masę mięśniową. Włókna natomiast zmniejszają uczucie apetytu i zapobiegają ryzyku zaparć.

Ekologiczna karma dla psa i kota – zmniejszenie zaburzeń trawiennych.

Produkty ekologiczne zawierają mniej substancji chemicznych i innych sztucznych substancji, ale wspierają spożycie błonnika z wysokiej jakości zbóż i więcej białka z bardziej ekologicznym mięsem, co czyni je bardziej strawnymi. Dzięki bardziej strawnej karmie bez zbędnych produktów, Twoje zwierzę będzie mniej cierpiało na zaburzenia trawienia, zaparcia, wymioty, biegunkę.

Chronić przed alergiami i problemami skórnymi.

Wolna od przeciwutleniających substancji chemicznych, sztucznych substancji zapachowych, barwników, aromatów, cukrów rafinowanych lub innych genetycznie modyfikowanych składników, organiczna karma dla kotów i psów często znacznie ogranicza alergie skórne i infekcje.
Często zalecane przez weterynarzy, gdy zabiegi takie jak szampony lub kremy nie wystarczają, karma organiczna dla kotów i psów prowadzi do szybkiego zanikania objawów. Włosy są bardziej błyszczące i jedwabiste, a Twój pupil czuje się lepiej!

Ekologiczna karma dla kota i psa

Gdzie znaleźć żywność bio dla zwierząt?

Obecnie, produkty bio to wschodzący rynek. Dlatego coraz łatwiej jest znaleźć w naszych sklepach zoologicznych lub w sekcji dla zwierząt domowych w naszych supermarketach. Marki również specjalizują się w tej segmentacji, aby zaoferować to, co najlepsze dla naszych czworonożnych przyjaciół. Niemniej jednak, jest rzeczą oczywistą, że należy sprawdzić, czy składniki zawarte w opakowaniach kibla lub pasztetu zawierają składniki odżywcze niezbędne do prawidłowej diety.

Ekologiczna karma dla psa i kota – zwróć uwagę na etykiety.

Przy wyborze ekologicznych produktów żywnościowych dla zwierząt należy upewnić się, że zawierają one następujące podstawowe składniki: białka (mięso i ryby), skrobię (zboża – ziemniaki), warzywa (zielone warzywa – fasola, cukinia i marchew), dobrej jakości olej roślinny (olej rzepakowy), a także kompleks mineralno-witaminowy (fosfor wapniowy itp.) właściwy dla racji żywnościowej w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów.

Przygotowywanie własnego jedzenia dla swojego zwierzęcia.

Inną alternatywą jest samodzielne przygotowanie pokarmu dla zwierzęcia. Zaletą jest to, że możesz kontrolować karmę, którą podajesz swojemu zwierzęciu i wybierać składniki organiczne. Niemniej jednak, ważne jest, aby być świadomym codziennego spożycia, którego potrzebują nasi przyjaciele.