Pages Menu

Categories Menu

Posted by on mj. 13, 2017 in Zwierzęta |

Kto może hodować błazenki?

Kto może hodować błazenki?

Jeśli myślisz o założeniu akwarium morskiego i marzysz o wielobarwnych rybkach, które będą go zamieszkiwać, warto aby zainteresował się bardzo popularnymi stworzeniami czyli błazenkami. Jakie są wady i zalety hodowli rybek Nemo w domowych zbiornikach?

Kilka słów o samej rybce

Błazenki w warunkach naturalnych żyją głównie w rafach koralowych ciepłych mórz tropikalnych oraz w oceanach Spokojnym i Indyjskim. Są niewielkie, osiągają do 30 centymetrów długości. Wyróżniają się pięknymi barwnymi pasami w odcieniu intensywnego pomarańczu i bieli.

Jako jeden z nielicznych gatunków są odporne na substancje parzące w ukwiałach, dlatego też żyją z nimi w symbiozie.

Symbioza Amphiprionów z ukwiałami – hodowla błazenków

Współżycie rybek i koralowca występuje również w zbiornikach domowych. Warto zakupić więcej niż jednego błazenka (zalecana jest para), które szybko ustalą swój teren w ramach zbiornika. Najczęściej będzie to właśnie ukwiał. Współpraca obu organizmów polega na zapewnieniu bezpieczeństwa przed drapieżnikami rybkom, a w drugą stronę na dbaniu o czystość ukwiału.

Błazenki nie należą do problematycznych w hodowli, dlatego są zalecane nawet dla osób, które nie mają dużego doświadczenia.