Pages Menu

Categories Menu

Posted by on kwi 27, 2021 in Zwierzęta |

Buda dla psa z płyty OSB

Buda dla psa z płyty OSB

Gdy posiadamy ogród i psa to możemy stanąć przed zadaniem stworzenia lub kupienia dla niego dedykowanej budy. Posiadanie takiego przedmiotu w swoim otoczeniu pozwala psu na bezpieczny i spokojny odpoczynek na świeżym powietrzu, a sama buda bardzo szybko stanie się prawdziwym królestwem czworonoga. Wśród materiałów drewnopochodnych, które idealnie sprawdzą się przy budowaniu konstrukcji oraz obiciu budy, warto zwrócić uwagę na płyty OSB.

Płyta OSB to wielowarstwowy materiał, który powstaje z połączenie ze sobą płyt wiórowych. Same płyty powstają z wiórów o podobnej długości, które w poszczególnych warstwach ułożone są w innej płaszczyźnie. Dzięki temu materiał zyskuje wyjątkowe właściwości nośne oraz jest bardzo prosty w obróbce, dlatego nadaje się również do pracy własnej, nie tylko w wykorzystaniu u profesjonalistów. Części płyty połączone są ze sobą za pomocą dwóch rodzajów klejów i żywic syntetycznych oraz poddane są działaniu wysokiego ciśnienia w procesie sprasowania. Po tych zabiegach możemy kupić płyty, z których z powodzeniem stworzymy między innymi budę dla psa.

Dlaczego do budowy budy dla psa wykorzystać płyty OSB?

Jednym z atutów płyt OSB jest ich stosunkowo niska cena w porównaniu z litym drewnem lub nawet sklejką. Dobre właściwości nośne i izolacyjne sprawiają, że materiał ten wykorzystywany jest również na większą skalę w budownictwie oraz w wykończeniu wnętrz. Kolejny atut to wysoka jakość płyt OSB, co daje nam bardzo dobry stosunek ilości materiału w porównaniu do kosztu, który ponosimy przy zakupie. Płyty OSB są bardzo wdzięczne w obróbce, dlatego bez problemu z ich docinaniem oraz przykręcaniem poradzimy sobie sami.

Same płyty warto przymocować trwale do szkieletu budy dla psa. Tu pomocne mogą być deski typu “krawędziaki”, które bez trudu znajdziemy w wielu sklepach budowlanych lub bezpośrednio w tartaku. To tani materiał, który znacząco nie wpłynie na koszt budowy całej budy. Do szkieletu możemy zamontować przycięte płyty OSB, które mogą stanowić zarówno ściany boczne oraz podłogę budy. Tu warto pomyśleć o płytach typu 3, które są bardzo wytrzymałe i sprawdzają się nawet w warunkach wzmożonej wilgoci. Budowa dachu zależy już tylko od nas. Mogą to być blachodachówki, a może to być również starannie docięta płyta OSB.