Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 28, 2021 in Zwierzęta |

Kiedy warto zdecydować się na wędki spinningowe?

Spinning, to metoda łowienia, która wymaga od wędkarza zaangażowania, jak również aktywności. Ta właśnie technika łowienia doskonale się sprawdzi zwłaszcza, jeżeli zależy nam na łowieniu drapieżników. Spinning jest uprawiany zarówno przez osoby, które wędkują już od wielu lat, jak również przez amatorów wędkowania. Jednakże, do tej techniki łowienia potrzebne są umiejętności, jak również niezbędny jest odpowiednio zaprojektowany sprzęt, a co za tym idzie potrzebne będą specjalistyczne wędki spinningowe. Koniecznie zatem musimy wiedzieć, co jest ważne, kiedy wybieramy tego typu sprzęt.

Wędki spinningowe a odmiany spinningu

Spinning, jest to po prostu technika połowu ryb, do której wykorzystywane są wędki z kołowrotkiem, jak również sztuczna przynęta, która zakładana jest na haczyk. Ta właśnie technika, jest bez wątpienia jedną z najlepszych metod na to, aby móc upolować drapieżniki, takie jak na przykład szczupak, sandacz, czy też sum. Spinning opiera się na tym, że naprzemiennie rzuca się oraz ściąga przynętę, a tym samym nadajemy jej pracę chorej, wystraszonej i bezbronnej rybki. Drapieżna ryba na pewno zauważy taką okazję i będzie chciała z niej skorzystać, a tym samym wpadnie w pułapkę, która została przez nas zastawiona. W wypadku spinningu, wszystkie elementy zestawu są naprawdę bardzo ważne, dlatego też trzeba je dobierać rozważnie. Szczególnie ostrożni musimy być, kiedy wybieramy wędki spinningowe, ponieważ od tego, czy kij będzie doskonałej jakości, czy też nie, będzie zależało to czy nasz połów będzie skuteczny, czy też się nie powiedzie. Jeżeli wędka zostanie nieodpowiednio dobrana, to wówczas podczas walki z silniejszą rybą może się po prostu połamać, czy też ryba nie odpowie na “delikatne” brania i po prostu stracimy szansę na jej złowienie. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio wybrać ciężar wyrzutu, który musi być dopasowany do wybranej przez nas odmiany spinningu.

Wędki spinningowe – jakie parametry będą odpowiednie?

Dokładne parametry, jakie będą miały nasze wędki spinningowe, zawsze zależą od wielu różnych czynników, takich jak na przykład nasze indywidualne potrzeby, czy też warunki, jakie panują na danych łowiskach. Nie ma takiej możliwości, aby jednoznacznie ustalić konkretne, uniwersalne wartości. Oczywiście można w przybliżeniu podawać widełki i wskazywać na szczegóły, które są ważne, ale nie da się ustalić jednoznacznych parametrów. Przede wszystkim, to wędki spinningowe muszą być bardzo komfortowe w użyciu i jednocześnie powinny być lekkie. Warto postawić na takie materiały, które nie obciążają zbytnio ręki, kiedy wykonujemy liczne rzuty. Wędki jednocześnie muszą być mocne, ponieważ mają być przeznaczone do tego, abyśmy mogli za ich pomocą łowić drapieżne ryby. Parametrem, na który powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę jest ciężar wyrzutu. To właśnie on określa, zazwyczaj w przedziale wartości, jaka jest dopuszczalna masa wyrzucanego zestawu, czyli przynęty oraz ciężarka. Bardzo ważna jest tutaj równowaga, ponieważ jeżeli przynęta będzie zbyt lekka, to wędka będzie zbyt sztywna, a co za tym idzie oddawanie celnych rzutów nie będzie możliwe. Nie można również mocować zbyt ciężkiej przynęty, bo podczas walki z rybą może się on szybko uszkodzić. Bardzo ważna jest również długość wędziska, która wynosi zazwyczaj od 1,80 do 3,20, przy czym możemy spotykać się z krótszymi modelami, które przeznaczone są do połowu z łodzi.