Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 27, 2022 in Zwierzęta |

Jak przyzwyczaić psa do smyczy?

Pierwsze spotkanie ze smyczą. Jak przyzwyczaić do niej psa?

Umiejętność chodzenia na smyczy może nabyć zarówno szczeniak jak i dorosły. Im wcześniej, tym lepiej, czego za młodu się nauczy, to mu zostanie na zawsze. Przy nauce chodzenia na smyczy potrzeba dużo cierpliwości oraz rozluźnienia. Nauczony piesek powinien iść w rytm kroków właściciela, a smycz powinna być luźna. Taką naukę powinno się rozpocząć, kiedy pies ma kilka miesięcy.

Nauka szczeniaka…

Zanim zapniemy smycz, najpierw musimy przyzwyczaić go do obroży lub szelek. Zakładamy mu obrożę i nagradzamy ulubionym smakołykiem. Następnie zachęcamy do spacerowania w obroży i ponownie nagradzamy.

Kiedy szczeniak oswoi się już z obrożą, przechodzimy do próby ze smyczą. Robimy to tak samo, jak w poprzednim przypadku. Zapinamy smycz i nagradzamy pieska, następnie zachęcając smaczkami, uczymy go podążania za nami. W celu oswojenia ze smyczą zostawiamy z luźną smyczą do chodzenia po domu.

Ćwiczenia

  1. Nauka wracania do właściciela stojącego w jednym miejscu. Przy każdorazowym powrocie nagroda – smakołyk.
  2.  Spacery i trenowanie chodzenia przy nodze.
  3. Trening niwelowania nawyku ciągnięcia – w przypadku, gdy pies ciągnie do przodu, właściciel zatrzymuje się, a pies wraca do niego. Przy każdym powrocie należy go pochwalić. Będzie kojarzył luźną smycz z czymś dobrym.

Jak się zachowywać podczas nauki?

Podczas nauki nie powinniśmy być spięci ani poddenerwowani, ponieważ pies może to wyczuć. Należy podejść do tego tematu na spokojnie i z wyrozumiałością dla zwierzaka. Nie powinniśmy na niego podnosić głosu, szarpać czy kazać na siłę za sobą chodzić. To mogłoby wywołać stres i lęk przed smyczą.

Nauka dorosłego psa

Kiedy mamy do czynienia z dorosłym psem, którego trzeba przyzwyczaić do smyczy, musimy uzbroić się w cierpliwość. Pies może mieć wykształcone mocne nawyki lub strach przed smyczą. Nauka takiego psa wygląda dokładnie tak samo, jak szczeniaka. Może się jedynie wydłużyć trochę, pies będzie potrzebował czasu, aby się przełamać. W takim przypadku należy stosować metodę dobrych skojarzeń. Należy stosować pochwały i smakołyki.

Jaką smycz wybrać?

Dobór smyczy powinien być indywidualny dla każdego psa, smycz oraz obroża lub szelki powinny być starannie dobrane i dostosowane do zwierzęcia. Z góry eliminujemy smycz automatyczną, nie uczymy psa ciągnięcia. Dla szczeniaka najlepszym rozwiązaniem jest smycz lekka i elastyczna, a zarazem mocna. W przypadku dorosłego, dużego psa najlepsza jest wytrzymała smycz z mocnym zapięciem. Optymalna długość smyczy to minimalnie trzy metry.

Niechęć psa do smyczy lub strach

Pies może czuć strach nie tylko przed smyczą, ale także przed miejscami, do których jest zabierany na spacery. Miejsca do spacerów powinny być ciche i spokojne, aby zwierzak czuł się komfortowo i bezpiecznie. Przyzwyczajenie do smyczy zajmie trochę czasu, trzeba przyzwyczajać pieska małymi krokami, spokojnie i bez stresu, Z czasem będzie ją dobrze kojarzył i chętnie wychodził na spacery. Dlatego istotną rolę tutaj odgrywają pochwały i smakołyki.

Artykuł powstał przy współpracy z malier.pl