Jak zadbać o sierść psa?
Psy różnią się między sobą długością i rodzajem sierści. Aby prawidłowo zadbać o kondycję szaty, powinniśmy dopasować pielęgnację do konkretnego pupila. Innej pielęgnacji będzie wymagać pies długowłosy bez podszerstka, a innej zwierzak z krótkim włosem i gęstym podszerstkiem. Jak dbać o sierść psa i jak często go czesać?
Rodzaje sierści u psów
Są trzy kryteria, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy opisywaniu psiej szaty. Pierwszym z nich jest długość włosa. Można tu wyróżnić psy krótkowłose, długowłose, o średniej długości sierści i z mieszanym rodzajem włosa, a także psy nagie.
Drugie kryterium to obecność i gęstość podszerstka – warstwy sierści znajdującej się pod włosem okrywowym, odpowiedzialnej za termoizolację.
Trzeci podział związany jest ze strukturą sierści. Psy mogą mieć sierść jedwabistą (yorkshire terrier), gładką (doberman), szorstką (sznaucer), lokowatą (pudel), a także skręconą w sznury (puli).
Jak dbać o sierść psa? Dieta i kąpiel
Dbanie o sierść psa obejmuje nie tylko rzeczy oczywiste, jak kąpiel czy czesanie, ale również dietę i stan zdrowia. Wszelkie choroby czy niedobory dietetyczne błyskawicznie odbijają się na kondycji psiej sierści, dlatego warto zadbać o to, by pies miał dostęp do wysokomięsnej, dobrej jakości karmy.
Jeśli chodzi o kąpiele, ich częstotliwość zależy przede wszystkim od typu sierści. Psiaki długowłose często będą wymagać mycia znacznie częstszej niż psy krótkowłose, które zwykle nie potrzebują mycia do momentu, gdy nie ubrudzą się na spacerze. Ważne, by odpowiednio dopasować rodzaj szamponu, a w przypadku psów z wymagającym włosem – również odżywki.
Jak często czesać psa? Szczotki do pielęgnacji sierści
Tu również wiele zależy od tego, z jakim rodzajem sierści mamy do czynienia. Zarówno częstotliwość czesania, jak i rodzaj akcesoriów do pielęgnacji należy dostosować do rodzaju włosa. Warto pamiętać, że bez względu na to, czy mamy do czynienia z psem z podszerstkiem czy bez podszerstka, regularne szczotkowanie jest jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji.
Aby pozbyć się nadmiaru podszerstka, zwłaszcza u psów krótkowłosych, doskonale sprawdzi się Furminator. W okresie intensywnego linienia jest to niezastąpione narzędzie do pozbywania się nadmiaru martwego włosa. Dla psów krótkowłosych do codziennej pielęgnacji świetnie sprawdza się również gumowa rękawica z wypustkami oraz zgrzebło.
Dla psów długowłosych z gęstym podszerstkiem ważne jest regularne usuwanie martwego włosa i rozdzielanie sierści, by nie dopuścić do powstawania kołtunów. Dlatego świetnie sprawdzi się miękka szczotka oraz pudlówka. W niektórych przypadkach u psów długowłosych dobrze sprawdzi się również grzebień, który pomoże rozczesać sierść i uniknąć kołtunów. Jeśli sierść jest w kiepskim stanie i pojawiły się kołtuny, przydatny będzie również trymer hakowy, który pomoże pozbyć się sfilcowanej sierści.
W przypadku psów z szorstkim włosem, pielęgnacja wygląda nieco inaczej. Takie czworonogi wymagają regularnego trymowania, czyli wyrywania martwych włosów. W tym celu najlepiej skonsultować się z groomerem, który poinstruuje nas, jak prawidłowo wykonać tego typu zabieg.
Najnowsze komentarze