Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lut 22, 2021 in Zwierzęta |

Olej sojowy odgumowany – cenny preparat dla zwierząt hodowlanych

Olej sojowy odgumowany – cenny preparat dla zwierząt hodowlanych

Od pewnego czasu bardzo popularne stało się żywienie zwierząt hodowlanych olejem sojowym odgumowanym. Stosowanie tego produktu jako dodatku do pasz prowadzi w hodowli zwierząt do znacznego polepszenia wyników produkcyjnych.

Czym charakteryzuje się olej sojowy odgumowany?

Obecnie produkt ten jest powszechnie używany jako składnik natłuszczający pasze podawane poszczególnym zwierzętom hodowlanym. Proces produkcji tego cennego składnika polega na przeprowadzeniu hydratacji,a więc uwodnieniu roztworem kwasu fosforowego. Jest on powszechnie zwany odśluzowaniem, odszlamianiem oraz degummingiem.

Odgumowanie jest niezbędne zawsze w przypadku tych olejów sojowych, które zawierają bardzo wysoką zawartością fosfolipidów. Substancja ta jest oddzielana, a następnie usuwana. Przyjmuje ona konsystencję gumy i stąd też nazwa pozyskiwanego preparatu.

Bogaty skład oleju sojowego odgumowanego

Z roku na rok podawanie zwierzętom hodowlanym tego produktu staje się coraz bardziej popularne. I nic w tym dziwnego, gdyż stanowi on bardzo wartościowy dodatek do poszczególnych pasz. Olej sojowy jest bowiem bogaty w wiele cennych substancji odżywczych. Zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych wynosi w nim do 26 procent.

Odgumowany olej sojowy jest także bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ich udział to około 50 – 64 procent. Wielonienasycone tłuszcze to nic innego jak kwasy omega, liczne witaminy (między innymi E) oraz fosfolipidy i antyoksydanty.

Olej sojowy jest także bardzo bogaty w białko. Tymczasem podawanie zwierzętom odpowiedniej ilości białka oraz aminokwasów ma bardzo pozytywny wpływ na ich układ rozrodczy oraz skutecznie zapobiega problemom w okresie okołorozrodczym.

Olej sojowy odgumowany ma także bardzo dobroczynny wpływ na stan skóry zwierząt. Skutecznie zapobiega jej nadmiernemu wysuszeniu oraz wpływa na prawidłowy wygląd racic.

Olej sojowy charakteryzuje się dużą smakowitością, zatem pasze podawane zwierzętom z jego dodatkiem są bardzo chętnie konsumowane przez wszystkie zwierzęta hodowlane. Każda pasza z zawartością tego preparatu ma bowiem o wiele lepszą konsystencję i jest zatem bardzo atrakcyjnym pokarmem. Ponadto jest mniej pyląca oraz nie rozwarstwia się.

Istotnym atutem, który przemawia za podawaniem odgumowanego oleju sojowego zwierzętom hodowlanym jest znacznie niższe zużycie pasz, przy jednoczesnym, bardzo dobrym przyroście masy zwierząt.

Jak przechowywać olej sojowy odgumowany?

Dziś każdy hodowca zainteresowany zakupem oleju sojowego odgumowanego może go nabyć na rynku rolniczym bez jakiegokolwiek problemu. Zamówiony produkt jest zazwyczaj dostarczany w specjalnych paleto – pojemnikach. Dzięki temu nie trzeba go w jakikolwiek sposób zabezpieczać oraz martwić się o to, że się zepsuje. Produkt ten jest zazwyczaj dostarczany w paleto – pojemnikach o zawartości 1000 litrów.

Dawkowanie tego cennego preparatu jest w dużej mierze uzależnione od gatunku zwierząt. Każdy hodowca powinien pamiętać o tym, że dozowanie zarówno zbyt małej ilości oleju, jak i zbyt dużej dawki może prowadzić do niedoborów i często odbija się na zdrowiu oraz wyglądzie zwierząt.