Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 3, 2020 in Medycyna i zdrowie |

Dieta dziecka a weganizm

Weganizm to styl życia, który rzutuje nie tylko na to co jemy ale również jakich używamy kosmetyków czy w co się ubieramy. Weganie dążą do całkowitej rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego we wszystkich sferach życia. Naturalnym wydaje się fakt, że rodzice, którzy sami są weganami chcieliby w podobny sposób wychować swoje dziecko. Oczywiście pojawiają się znaki zapytania i wątpliwości. Czy taka dieta na pewno będzie odpowiednia dla małego dziecka? Czy to na pewno zdrowe? Czy dziecko nie będzie głodne? Rodzice, którzy nie mają dużego doświadczenia z weganizmem mogą mieć jeszcze więcej wątpliwości do czego często mogą dołączać się głosy sprzeciwu ze strony rodziny. Zagorzali krytycy weganizmu uważają, że to po prostu głodzenie siebie i co gorsza dziecka. W praktyce weganie wcale nie chodzą głodni.
Warto jednak zapoznać się z poniższymi zagadnieniami nim zdecydujemy się na weganizm dzieci.

Co jedzą weganie?

  • warzywa i owoce,
  • orzechy i nasiona,
  • rośliny strączkowe,
  • wegańskie alternatywy mięsa np. tofu.

Czy weganizm nie zaszkodzi dziecku?

Dieta musi być przede wszystkim zbilansowana. Ważne jest zapewnienie dziecku w pożywieniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i minerałów. Prawidłowo zbilansowana dieta wegańska jest zdrowa i pełna witamin.

Potrawy wegańskie nie są przypadkiem nudne i niesmaczne?

Właściwie każdą potrawę da się zrobić w stylu wegańskim. Wegańskie sushi, burgery z kotletem z buraka, gołąbki z soczewicą czy pancakes na słodko wcale nie wydają się nudne czy niesmaczne. Osoby szukające inspiracji mogą sięgnąć do książek kucharskich dedykowanych weganom.

Czy moje dziecko nie będzie wyobcowane?

Nie. A przynajmniej nie powinno, bo w dużej mierze zależy to od rodziców. Weganizm choć wciąż nie jest w Polsce bardzo rozpowszechniony to staje się coraz popularniejszy. Otoczenie dziecka da się w pewien sposób kształtować chociażby poprzez wybór odpowiedniego przedszkola. Powstają placówki uwzględniające w jadłospisie weganizm dzieci. Posyłając pociechę w takie miejsce nie musisz więc obawiać się, że Twoje dziecko będzie czuło się inne czy wyobcowane.