Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 31, 2023 in Zwierzęta |

Jak pomóc psu w upały?

Wiele osób, po długim okresie chłodu i braku słońca, z utęsknieniem wyczekuje pierwszych cieplejszych dni. Silny upał jednak nie służy zdrowiu. Jego następstwa mogą być groźne nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego czworonoga. Jak pomóc psu w upały? Co zrobić, aby w tym wyczerpującym czasie był bezpieczny i zadowolony? Sprawdź!

Pies i upał to złe połączenie – dlaczego?

Pies znacznie gorzej znosi upał niż człowiek. Dzieje się tak dlatego, że jego system termoregulacji nie należy do najbardziej wydajnych. O ile człowiek dość skutecznie oddaje nadmiar ciepła do otoczenia całą powierzchnią ciała, o tyle u psa gruczoły potowe zlokalizowane są jedynie pomiędzy opuszkami łap. Ponadto regulacja temperatury odbywa się u czworonogów poprzez ziajanie, jednak w czasie silnych upałów nie jest efektywna, zatem nie przynosi upragnionej ochłody i nie zapewnia bezpieczeństwa. W związku z tym, jako świadomy i odpowiedzialny opiekun, musisz zapewnić swojemu pupilowi właściwą ochronę.

Jak pomóc psu w upały? Sprawdzone sposoby

Istnieje wiele prostych sposobów na to, aby zapewnić psu bezpieczeństwo i odrobinę wytchnienia w czasie fali upałów. Zwróć uwagę na następujące kwestie.

Dostęp do zacienionego i przewiewnego miejsca

Pies nie może przebywać w pełnym słońcu, dlatego zapewnij mu możliwość odpoczynku w chłodniejszym miejscu w domu lub ogrodzie.

Dostęp do świeżej, letniej wody

W czasie upałów woda szybko się nagrzewa, dlatego często ją wymieniaj. Nie może być zbyt zimna, bo pies – tak samo jak człowiek – może zachorować np. na zapalenie gardła! Ustaw kilka misek w różnych lokalizacjach, aby pies miał swobodny dostęp do picia.

Karmienie

Gdy żar leje się z nieba, pies może nie mieć apetytu, dlatego nie zmuszaj go do jedzenia. Podziel dzienną dawkę karmy na kilka mniejszych porcji. Jeżeli pupil nie opróżni miski, zabezpiecz jedzenie do następnego posiłku, aby się nie zepsuło. Zadbaj o wysokiej jakości lekkostrawną karmę, wolną od sztucznych barwników i dodatków smakowych, jak np. karmy SPECIFIC™.

Opieka w czasie nieobecności

Jeśli pies musi zostać sam kilka godzin, postaraj się zorganizować opiekę. Poproś sąsiadów, przyjaciół lub członków rodziny, aby zajrzeli do psa i sprawdzili, czy dobrze się czuje i ma wodę. W przypadku, gdy nie ma takiej możliwości, rozważ zatrudnienie profesjonalnego petsittera.

Spacery

Wychodź z psem wcześnie rano i późnym wieczorem. Unikaj spacerów w czasie największych upałów. Miej świadomość tego, że pies, który będzie zmuszony poruszać się po rozgrzanym asfalcie, może poparzyć łapy!

Ograniczenie aktywności

Nawet jeśli Twój pupil jest bardzo energicznym czworonogiem i wysoka temperatura zdaje się mu nie przeszkadzać, ogranicz aktywność do minimum.

Środki i akcesoria

Skorzystaj z dostępnych obecnie rozwiązań, takich jak m.in.:

  • mata chłodząca – pies może położyć się na niej i ochłodzić zarówno w domu, jak i na zewnątrz;
  • kamizelka chłodząca – świetnie sprawdzi się w czasie spacerów;
  • basen – wybór specjalnych basenów i mat zraszających dla psa jest ogromny, wybierz solidny produkt, odporny na psie pazury i zafunduj pupilowi upragnioną ochłodę;
  • elektrolity – wybierz elektrolity dedykowane psom.

Wszystko to przyniesie Twojemu podopiecznemu ulgę, poprawi samopoczucie i zapewni bezpieczeństwo!