Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 5, 2021 in Zwierzęta |

Jak z ulicznego kota zrobić kota niewychodzącego?

Kot wychodzący wcale nie musi być kotem szczęśliwym. Na zewnątrz czyha na niego wiele zagrożeń, nie są to jedynie rozpędzone samochody, to także pasożyty, choroby oraz inne zwierzęta. Nasz pupil stanowi również zagrożenie dla drobnej fauny, w końcu poluje na gryzonie, ptaki, żaby czy jaszczurki. Kot mieszkający w domu ma szansę dożyć sędziwego wieku, a gdy zapewnimy mu odpowiednie warunki będzie nie tylko bezpieczny, ale i szczęśliwy.

  1. Przygotuj dom
    W domu kota powinny znaleźć się rozmaite akcesoria odpowiadające temu, co kot odnalazłby na dworze. Potrzebujemy więc kuwety z odpowiednim żwirkiem, drapaka do ostrzenia pazurów (w naturze koty wykorzystują do tego celu drzewa) oraz “punkty widokowe”. Zapewnienie kotu przestrzeni do schowania się lub obserwowania z góry pomieszczenia jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego naszego pupila. Pozdejmujmy kilka książek i bibelotów z półek, przygotujmy wysoki drapak z legowiskiem, postawmy stabilną drabinę przy szafie, a kot poczuje się jak w dżungli!
  2. Zabezpiecz mieszkanie
    Aby kot nie wyszedł należy przede wszystkim zabezpieczyć okna i balkon, w tym celu wystarczy zakupić specjalną siatkę i zamontować ją w wybranym miejscu. Dzięki temu nie musimy rezygnować z wietrzenia pomieszczeń, a kot może obserwować świat z balkonu. Oprócz możliwych wyjść należy także zabezpieczyć miejsca potencjalnie niebezpieczne dla kota lub takie gdzie mógłby coś zniszczyć. Warto narzucić coś na kanapę, pilnować blatów i stolików, tak aby futrzany akrobata nie strącił przypadkiem bezcennej zastawy po babci.
  3. Zapewnij komfort
    Gdy wprowadzisz kota do nowego miejsca zapewne będzie przerażony. Pozwól mu odkryć nową przestrzeń, porozkładaj smakołyki w różnych miejscach tak aby sam je “upolował”, nowe legowiska posyp odrobiną kocimiętki, tak aby kot się zrelaksował. Poświęcaj mu teraz dużo uwagi, bawicie się razem nowymi zabawkami, bo w domu kot nie zapoluje na sikorkę. Jeśli chodzi o naukę korzystania z kuwety, po prostu wstaw do niej pupila, z pewnością zrozumie o co chodzi. Podobnie z drapaniem, gdy widzisz, że kot drapie mebel chwyć jego łapki i “drap” nimi drapak.

Kot żyjący w mieszkaniu w cale nie musi czuć się zamknięty, potrzebuje przede wszystkim pełnej miski i przytulnego miejsca do spania. Zabawę możemy mu w zupełności zapewnić sami.