Pages Menu

Categories Menu

Posted by on gru 21, 2020 in Zwierzęta |

Jak się myje zęby kota?

Jak się myje zęby kota?

Szczotkowanie zębów kota jest prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie płytki nazębnej i utrzymanie długotrwałego zdrowia jamy ustnej. Podobnie jak u ludzi, szczotkowanie nie tylko zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, ale także wspiera zdrowe dziąsła i zmniejsza halitozę (nieświeży oddech).
Zaleca się szczotkowanie codziennie, a nawet dwa razy dziennie, kiedy tylko jest to możliwe, i może być ono przedstawione kotu w każdym wieku. Należy to jednak robić stopniowo i z odpowiednią ostrożnością.

Domowe zabiegi.

Domową opiekę stomatologiczną można rozpocząć u kota w każdym wieku, ale ogólnie rzecz biorąc, im młodszy kot jest na początku zabiegu, tym łatwiej jest mu przystosować się do rutyny. Zwłaszcza kociaki zazwyczaj szybciej przyzwyczajają się do szczotkowania, podczas gdy starsze koty mogą potrzebować wolniejszego, bardziej stopniowego podejścia.
Myśl o szczotkowaniu lub czyszczeniu zębów kota może wydawać się dziwna, a nawet dość zastraszająca. Chociaż nie wszystkie koty tolerować będą tolerować, wiele z nich będzie tolerować i jest to świetny sposób na utrzymanie zdrowia jamy ustnej.

Czego użyć?

Planując mycie zębów kota, ważne jest, aby używać odpowiedniego sprzętu. Nigdy nie używaj ludzkich produktów stomatologicznych na kocie. Specjalne produkty stomatologiczne dla zwierząt są łatwo dostępne, zapytaj swojego lekarza weterynarii.
Należy stosować szczoteczkę odpowiednią dla kotów oraz osobną szczoteczkę dla każdego kota, ponieważ ślina może być główną drogą zakażenia krzyżowego. Pasta do zębów dla kotów bardzo różni się od ludzkiej pasty do zębów, a ludzka pasta do zębów byłaby nieprzyjemna dla kotów i mogłaby spowodować podrażnienie żołądka.