Jakie wędki wybrać – castingowe czy spinningowe?
Każdy miłośnik wędkarstwa doskonale wie, że za sukcesem wędkowania stoi nie tylko człowiek, odpowiednie warunki czy też szczęście – niezwykle ważne w tym wypadku jest to, jaką się posiada wędkę. Oczywiście najróżniejszych modeli jest na rynku bardzo wiele, lecz w gruncie rzeczy wybór ogranicza się do dwóch wersji, czyli do wędki castingowej oraz spinningowej. Czym się one charakteryzują, a także którą z nich powinno się wybrać?
Podstawowe informacje o wędkach
Jeśli chce się podjąć dobrą decyzję odnośnie wyboru pomiędzy wędką spinningową a castingową, najpierw trzeba zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla wędkarza ma jego wędka i na co powinno się przede wszystkim zwracać uwagę podczas jej wybierania.
Na wstępie należy dowiedzieć się tego, że nie ma jednej, uniwersalnej i najlepszej do wszystkiego wędki. W zależności od tego, do czego będzie się chciało ją wykorzystywać, musi się ona charakteryzować odpowiednią budową oraz unikatowymi zaletami. Z tego też powodu można się na rynku spotkać z modelami teleskopowymi, dwuczęściowymi, czy też składanymi.
Oczywiście wędki mogą być wykonane również w bardzo precyzyjny sposób względem ich zastosowania, czyli tego, co się chce nimi łowić. W tym punkcie warto wymienić właśnie dwie najważniejsze wędki, czyli model spinningowy oraz castingowy. Czym się one charakteryzują i do czego są wykorzystywane?
Charakterystyka wędki spinningowej
Czym charakteryzuje się metoda łowienia na spinning? Polega ona na tzw. aktywnym poszukiwaniu ryby. Do tego celu wykorzystuje się specjalne przynęty, wśród których zdecydowanie dominują różnego rodzaju błyski. Oczywiście kluczowa jest w tym wypadku również sama wędka.
Najbardziej charakterystyczną cechą wędki spinningowej jest to, że jest ona bardzo długa, często sięgająca nawet do 3 metrów. Sprawia to, że musi być wykonana ze szczególnego materiału, którym jest najczęściej włókno węglowe. Jest to materiał mocny, giętki, lecz jednocześnie bardzo lekki i doskonale wyważony. Sprawia to, że taka wędka zapewnia rewelacyjną stabilizację, oraz niezwykle szybką akcję. Co więcej, może być używana właściwie na każdego rodzaju zbiorniku wodnym.
Co jednak można przy pomocy takiej metody łowić? Jak się okazuje, wybór jest dość spory, ponieważ doskonale taka wędka sprawdzi się do łowienia nią pstrągów, szczupaków, sandaczy czy też troci, boleni i kleni.
Jeśli ktoś rozważa kupieniu wędki spinningowej oraz rozpoczęcie korzystania z tej metody, szczególnie poleca się zainteresować się wędkami Savage Gear lub Power Game.
Charakterystyka wędki castingowej
Łowienie castingowe przybyło do naszego kraju przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, ponieważ to właśnie tam metoda ta cieszy się zdecydowanie największą popularnością. Czym się ona jednak konkretnie charakteryzuje?
Złośliwi często powtarzają, że łowienie przy pomocy metody castingowej opiera się po prostu na dołożeniu do wędki charakterystycznego pistoletu oraz jej odwróceniu względem tego, jak korzysta się z wędki spinningowej. To prawda, obie metody są bardzo do siebie zbliżone, lecz takie potraktowanie wędki castingowej jest jednak wielkim błędem. Przede wszystkim jest to technika, która wykorzystuje do wędkowania specjalne kołowrotki, czyli tzw. multiplikatory. Wędka do takiego łowienia jest krótsza i rzadko kiedy jej długość przekracza 2,5 metra, natomiast przelotki umieszczone są u jej góry. Co daje taka konstrukcja? W pierwszej kolejności wspomnieć tu trzeba o tym, że jest to metoda znacznie ograniczająca tarcie podczas wyrzutu, a także poprawiająca dalsze jego wyprowadzanie. Samo podawanie przynęty jest nieco precyzyjniejsze.
Dzięki swojej konstrukcji wędki castingowe rewelacyjnie nadają się do wykorzystywania dużych i ciężkich przynęt, co daje możliwość łowienia nimi np. okoni i sandaczy. Jeśli chodzi o popularne modele, to poleca się przede wszystkim Savage Gear, DAM, czy też DAIWA.
Podsumowanie
Wybranie dobrej wędki jest naprawdę trudnym zadaniem, szczególnie dla osób, które dopiero wchodzą w świat wędkarstwa. Warto więc poznać, choć te podstawowe różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi modelami wędek, aby można było świadomie dokonać pomiędzy nimi wyboru.
Najnowsze komentarze