• Kontakt
Zwierzaki to nasza pasja
Zwierzaki to nasza pasja
Weterynaria Zwierzęta

Choroby oczu u starzejących się psów. Jakie są najczęstsze?

abivet.pl
No Comments
20 grudnia 2022
20 grudnia 2022
5 Mins read
20221220111447_ge3966acfb097775bc5ab19b753c75091603b68a0f393b51bd26df7b816af9dbbff9adb04208e2c4c8e50c7de18ea4994302710354d8fa919417cac03f5099dee_640.jpg

Pies, podobnie zresztą jak człowiek, może z wiekiem zacząć podupadać na zdrowiu. Starzejące się czworonogi, nawet jeśli do tej pory były bardzo sprawne, a u weterynarza zjawiały się jedynie na wizytach kontrolnych, często zaczynają borykać się z przeróżnymi schorzeniami. Oznaką starości psa mogą być chociażby różnego rodzaju problemy natury okulistycznej. Jakie choroby oczu są najczęściej diagnozowane u „emerytowanych” zwierzaków?

 

Proces starzenia się psów jest o wiele szybszy niż u ludzi. Szacuje się, że czworonogi żyją od nas siedmiokrotnie krócej. Wielu właścicieli przegapia moment, w którym ich pupil staje się leciwym seniorem. Choć pies starzeje się dość ekspresowo, to jednak wszelkie zmiany wynikające z tego procesu zachodzą zwykle stopniowo. Dotyczy to także chorób oczu, które nie muszą dać o sobie znać od razu. Problemy okulistyczne mogą rozwijać się po cichu, aż w pewnym momencie na tyle się uwydatnią, że uniemożliwią psu normalnie funkcjonowanie. Warto wiedzieć, z jakimi schorzeniami tego typu zwykle zmagają się leciwe czworonogi, jak szybko rozpoznać te choroby i w jaki sposób pomóc swojemu zwierzęcemu przyjacielowi, by psujący się wzrok w jak najmniejszym stopniu odbił się na jego komforcie życia.

Jakie są typowe oznaki starzenia się u psów?

Na wstępie warto pokrótce opisać, po czym poznać, że pies staje się seniorem. Przede wszystkim łatwo to rozpoznać, po zmniejszonej aktywności pupila. Właściciel powinien zauważyć, że czworonóg więcej śpi, szybciej męczy się na spacerze, ma mniej ochoty na wspólną zabawę. Jednocześnie nie można tego mylić z ogólną apatią, której często towarzyszy brak apetytu. Tego rodzaju symptom może bowiem świadczyć nie tyle o starzeniu się zwierzęcia, a o poważnych problemach zdrowotnych.

Oczywiście osiągnięcie „wieku emerytalnego” u psa objawia się także wizualnie. Na pyszczku zwykle pojawia się charakterystyczne siwe owłosienie. Starsze czworonogi mniej interesują się innymi osobnikami. Są mniej skore do szczekania czy wchodzenia w interakcje ze spotykanymi psami.

Najczęstsze choroby oczu u starzejących się psów – zaćma

U starzejących się psów bardzo często diagnozuje się zaćmę, będącą degeneracyjną chorobą oczu doprowadzającą do zmętnienia soczewki. Nazywana kataraktą objawia się m.in. bardzo charakterystyczną, mętną, mleczno-przezroczystą plamką dostrzegalną w narządzie wzroku zwierzęcia. Jej pojawienie się świadczy najczęściej o zaawansowanym stadium schorzenia. Wspomniana plamka w takiej sytuacji na pewno już mocno ogranicza widzenie psa, więc poza samymi zmianami w oku, objawem choroby będzie np. obijanie się czworonoga o ściany, brak reakcji na rzucane mu przedmioty itd. Zaćma może też wynikać z innych chorób, które uwydatniają się u psich seniorów, chociażby cukrzycy. Wówczas towarzyszą jej takie symptomy, jak zwiększone pragnienie, większa ilość oddawanego moczu, apatia, senność.

Zaćmę usuwa się operacyjnie. W tym celu przeprowadza się zabieg fakoemulsyfikacji z wszczepieniem sztucznej soczewki. Całość polega przede wszystkim na rozbiciu mas zaćmowych przy użyciu ultradźwięków oraz usunięciu ich przez cięcie w rogówce nieprzekraczające 3 mm długości. W przypadku starszych psów taka operacja może być jednak ryzykowna. Co więcej, nawet u młodych osobników nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia, gdyż w przeciwieństwie do ludzi, u psów częściej pojawiają się po niej różnego rodzaju skutki uboczne. Ważne jest możliwie jak najszybsze wykrycie schorzenia. Dlatego zaleca się systematycznie oglądać psie oczy i sprawdzać, czy nie zmieniły się one w jakiś niepokojący sposób. Zaleca się też cykliczne wizyty kontrolne u okulisty zwierzęcego. Zaćma może rozwijać się latami. Wykryta we wczesnym stadium, u nieco młodszego osobnika, może być wyleczona. Niestety, ale brak wdrożenia odpowiedniej terapii lub zbyt późno postawiona diagnoza zwykle prowadzą do częściowej bądź całkowitej ślepoty.

Najczęstsze choroby oczu u starzejących się psów – jaskra

Inną najczęściej diagnozowaną chorobą u czworonożnych staruszków jest jaskra, którą w największym uproszczeniu charakteryzuje wysokie (nieprawidłowe) ciśnienie śródgałkowe. Schorzenie to doprowadza do szybkiej utraty wzroku, a dodatkowo bardzo negatywnie odbija się na samopoczuciu zwierzęcia, gdyż wywołuje dużą bolesność. Alarmujące dla właścicieli powinny być takie objawy, jak ocieranie się pyszczkiem o różne przedmioty, manewrowanie łapami w okolicach oczu, apatia, brak chęci do zabawy i przemieszczenia się, brak apetytu. Jaskra dodatkowo daje o sobie znać przez obrzęk rogówki, przekrwienie naczyń krwionośnych nadtwardówki, rozszerzoną i nieruchomą źrenicę.

Jaskrę dzieli się na pierwotną i wtórną. Ta pierwsza ma podłoże genetyczne i jej źródeł należy doszukiwać się w anomaliach budowy narządu wzroku. Zwykle diagnozuje się ją u psów dość szybko. Starsze osobniki najczęściej chorują na jaskrę wtórną. Ta jest z kolei efektem różnych zjawisk i procesów toczących się w gałce ocznej. Schorzenie w takiej sytuacji wywołują najczęściej zwichnięcie soczewki, nowotwory, zaćma pęczniejąca i tylne zrosty tęczówki z soczewką lub przednie zrosty tęczówki z rogówką.

Leczenie jaskry zależy od tego, co ją wywołało. U starszych zwierząt zmagających się z odmianą wtórną schorzenia konieczne jest w pierwszej kolejności wyeliminowanie źródła problemu, a następnie zwalczenie samej choroby. Interwencja chirurgiczna polega m.in. na przeprowadzeniu cyklofotokoagulacji, czyli przeztwardówkowego napromieniowania wyrostków rzęskowych diodą lub laserem. Podobnie jak w przypadku zaćmy, zabieg ten może być ryzykowny i nie daje gwarancji wyleczenia. Najczęściej jaskrę u bardzo dojrzałych osobników leczy się farmakologicznie, w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i uratowania gałki ocznej. Należy jednak pamiętać o tym, że najczęściej choroba kończy się koniecznością usunięcia gałki ocznej.

Jakie objawy powinny zaalarmować właścicieli psów?

Choroby oczu u starzejących się psów nie są niczym niespotykanym. Diagnozuje się je często i dobrze jest wiedzieć, na jakie symptomy należy zwrócić uwagę. Najważniejsze z nich to:

  • wyraźnie zauważalne problemy z widzeniem u psa (np. wpadanie na różne przedmioty),
  • ocieranie się głową np. o meble,
  • drapanie się łapami w okolicach oczu,
  • wyraźne przekrwienia i stany zapalne,
  • nadmierne łzawienie,
  • apatia,
  • brak apetytu,
  • pojawienie się plamek na oku i zamgleń.

O czym należy pamiętać?

Zaćma i jaskra nie są oczywiście jedynymi schorzeniami okulistycznymi, z jakimi mogą zmagać się dojrzałe psy. To dwie najczęściej diagnozowane u starzejących się osobników choroby oczu, ale ogólnie lista takich problemów jest o wiele dłuższa. Jeśli podejrzewa się, że pupil zaczyna słabiej widzieć lub zauważy się w okolicy jego oczu coś niepokojącego, od razu należy zwrócić się do weterynarza. Co więcej – zaleca się częste oględziny okolic narządu wzroku. Pozwoli to możliwie szybko dostrzec wszelkie zmiany i być może dokonać odpowiednio szybkiej diagnozy.

Trzeba także pamiętać, że jaskra i zaćma nie są chorobami, z którymi mierzą się tylko stare psy. Zachorować na nie mogą nawet bardzo młode osobniki.

Pomoc merytoryczna przy tworzeniu artykułu: Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet Wrocław – Okulista dla psa

Powiązane wpisy:

  1. Gdzie hodować króliki? Wykot królików zimą W polskich warunkach atmosferycznych istotne mają wybiegi stosowane przy hodowli królików. Na ten cel można przeznaczyć trawnik. wykot królików zimą Króliki są...
  2. Buda dla psa z płyty OSB Gdy posiadamy ogród i psa to możemy stanąć przed zadaniem stworzenia lub kupienia dla niego dedykowanej budy. Posiadanie takiego przedmiotu w swoim...
  3. Wilczy szpic Opis i charakterystyka Jest to rasa psów, która znana jest również jako sznaucer miniaturowy. Jest bardzo mały, waży zaledwie od 9 do 14 funtów. Jest...
  4. Miscke Royal Canin Review – Najlepsza karma dla psów małych ras Większość z nas kocha swoje zwierzęta i wydaje spore sumy na ich opiekę zdrowotną. Troszczymy się również o ich pożywienie, ale nie...
Shares
Previous Post

Jakie parametry powinien mieć laptop do pracy?

Next Post

Jakie kupić legowisko dla psa?

Kategorie
  • Medycyna i zdrowie
  • Nie tylko zwierzęta
  • Weterynaria
  • Zwierzęta
Zwierzaki
  • Czym charakteryzuje się profesjonalny inkubator do jaj?
  • Jak trenować właściwe zachowanie z dorosłym psem?
  • Lucerna granulowana: Skarbnica wartości odżywczych dla koni
  • Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?
  • Amstaff Opis rasy
Ostatnie wpisy
  • Naturalne piękno mebli drewnianych w Twoim domu
  • Wózek dla psa – przydatny gadżet czy ekstrawagancja
  • Olej sojowy w paszy – dlaczego warto go stosować?
  • Lucerna granulowana: Skarbnica wartości odżywczych dla koni
  • Pies na wakacjach – co warto zabrać do psiej torby?
Najnowsze komentarze
    Polecamy
    • Od jakich zabaw ze szczeniakiem zacząć?
      Szczeniaki, z natury, uwielbiają się bawić. W rzeczywistości, niektórzy właściciele nie doceniają tego, jak żywy i chętny może być …
    • Jak zadbać o sierść psa?
      Psy różnią się między sobą długością i rodzajem sierści. Aby prawidłowo zadbać o kondycję szaty, powinniśmy dopasować pielęgnację do …
    • Opis i osobowość owczarka niemieckiego
      Owczarki niemieckie są jednymi z najpopularniejszych psów na świecie. Są bardzo popularne ze względu na swoją inteligencję i lojalność …
    • Jak się myje zęby kota?
      Szczotkowanie zębów kota jest prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie płytki nazębnej i utrzymanie długotrwałego zdrowia jamy ustnej. Podobnie jak …
    • Dobrze dobrana sucha karma dla psa – warto wiedzieć więcej na ten temat
      Każdy, kto ma w domu psy zastanawia się, jaka karma będzie odpowiednia dla danego psa. Karma sucha dostępna w …
    Archiwa
    • maj 2025
    • marzec 2025
    • listopad 2024
    • lipiec 2024
    • czerwiec 2024
    • maj 2024
    • kwiecień 2024
    • styczeń 2024
    • grudzień 2023
    • listopad 2023
    • sierpień 2023
    • lipiec 2023
    • czerwiec 2023
    • maj 2023
    • kwiecień 2023
    • marzec 2023
    • grudzień 2022
    • listopad 2022
    • październik 2022
    • wrzesień 2022
    • sierpień 2022
    • lipiec 2022
    • czerwiec 2022
    • kwiecień 2022
    • marzec 2022
    • luty 2022
    • styczeń 2022
    • grudzień 2021
    • wrzesień 2021
    • sierpień 2021
    • lipiec 2021
    • czerwiec 2021
    • maj 2021
    • kwiecień 2021
    • luty 2021
    • styczeń 2021
    • grudzień 2020
    • listopad 2020
    • październik 2020
    • wrzesień 2020
    • lipiec 2020
    • czerwiec 2020
    • maj 2020
    • kwiecień 2020
    • marzec 2020
    • luty 2020
    • styczeń 2020
    • grudzień 2019
    • listopad 2019
    • październik 2019
    • wrzesień 2019
    • sierpień 2019
    • lipiec 2019
    • czerwiec 2019
    • maj 2019
    • kwiecień 2019
    • marzec 2019
    • styczeń 2019
    • grudzień 2018
    • listopad 2018
    • październik 2018
    • sierpień 2018
    • kwiecień 2018
    • marzec 2018
    • grudzień 2017
    • listopad 2017
    • październik 2017
    • wrzesień 2017
    • sierpień 2017
    • czerwiec 2017
    • maj 2017
    • kwiecień 2017
    • marzec 2017
    Warto przeczytać
    • 6 powodów, dla których Yorkshire Terriery są najlepszymi zwierzętami domowymi
    • Magnez – skutki niedoboru. Dobrze przyswajalny magnez skurcz
    • kaczynscyclinic.pl/hifu-liftera/
    • Top 5 cech charakterystycznych owczarków nizinnych
    • Saszetka na przysmaki dla psa – czym się kierować przy wyborze?
    • Jak pielęgnować kanarki
    You might also like
    Wózek dla psa
    Zwierzęta

    Wózek dla psa – przydatny gadżet czy ekstrawagancja

    3 Mins read
    6 marca 2025

    Wózek dla psa to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród opiekunów czworonogów. Choć może kojarzyć się głównie z luksusowym gadżetem, w rzeczywistości jest bardzo praktycznym narzędziem, które ułatwia życie zarówno psom, jak i ich właścicielom. W jakich sytuacjach warto rozważyć zakup wózka dla psa i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Kiedy wózek dla psa jest …

    Krowy
    Zwierzęta

    Olej sojowy w paszy – dlaczego warto go stosować?

    4 Mins read
    7 listopada 2024

    Olej paszowy jest niezwykle cennym dodatkiem w diecie zwierząt hodowlanych, a olej sojowy wyróżnia się tu jako szczególnie wartościowa opcja. Dzięki swoim właściwościom, olej sojowy może poprawić kondycję, zdrowie oraz wydajność zwierząt, dostarczając im zdrowej energii i kluczowych kwasów tłuszczowych. Olej paszowy jako źródło łatwo przyswajalnej energii Olej sojowy to doskonałe źródło energii, która jest …

    Konie
    Zwierzęta

    Lucerna granulowana: Skarbnica wartości odżywczych dla koni

    4 Mins read
    12 lipca 2024

    Lucerna granulowana to wysoko wartościowy produkt paszowy, który powstaje z suszonej lucerny, rośliny bogatej w białko, włókno oraz niezbędne witaminy i minerały. Proces granulowania lucerny obejmuje jej suszenie, a następnie formowanie w małe, zwarte granulki. Granulki te są łatwe do przechowywania i podawania koniom, co czyni je wygodnym wyborem dla hodowców. Lucerna granulowana jest ceniona …

    Lifestyle Blog & Magazine WordPress Theme
    Zwierzaki to nasza pasja