Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 29, 2021 in Zwierzęta |

Najlepsza ściółka dla koni. Ranking 5 ściółek, które najczęściej wykorzystywane są przez hodowców.

Szukasz idealnej ściółki dla koni? Zależy Ci na tym, aby była bezpieczna dla zwierząt, dobrze wchłaniała wodę, nadawała się do przechowywania oraz była nie droga? Jest to oczywiście możliwe, dlatego koniecznie sprawdź, jakie są ściółki, i które sprawdzą się najlepiej.

Jakie ściółki dla zwierząt, najlepiej stosować w boksie? Lista najpopularniejszych ściółek, dzięki którym, boks stanie się komfortowym, oraz bezpiecznym schronieniem dla koni.

O tym, jak ogromną rolę odgrywa ściółka dla koni, wie każdy hodowca. Jej głównym zadaniem, jest utrzymanie boksu w czystości, izolowanie ciepła, oraz zapewnienie zwierzętom wygodnego posłania. Choć ściółek jest sporo, dziś przedstawimy najpopularniejsze z nich. Zachęcamy do zapoznania się z listą 5, najczęściej stosowanych ściółek dla koni.

  1. Pellet. Pellet, to granulat, który po kontakcie z wodą pęcznieje, doskonale pokrywając powierzchnię boksu. Dobrze izoluje ciepło, chroni kopyta, jednak wymaga zastosowania wody, nie nadaje się do kompostowania oraz jest drogi. Zaletą jest łatwy sposób przechowywania.
  2. Papier. Ściółka papierowa jest bardzo popularna. Powstaje w skutek utylizacji starych dokumentów i gazet. Jest tania, dobrze izoluje ciepło i nadaje się do kompostowania. Dobrze wciąga wodę, jednak staje się bardzo ciężka do usunięcia. W zimę może przymarzać. Stosując papierową ściółkę, należy zwrócić uwagę na tusz, wykorzystywany do drukowania, gdyż może on uczulić zwierzęta.
  3. Trociny. Trociny doskonale nadają się dla koni podatnych na alergię, gdyż nie pylą. Są dość drogie, jednak dobrze wchłaniają wilgoć. Minusem stosowania ściółki z trocin, jest wysoka cena, brak możliwości kompostowania ściółki, oraz możliwość przymarzania.
  4. Słoma. Ta popularna ściółka dla koni, jest tania, powszechnie dostępna i nadaje się do kompostowania. Dobrze wchłania wodę, może stanowić uzupełnienie końskiej diety, nie przymarza, oraz świetnie izoluje ciepło. Niestety, słoma ma tendencję do pylenia, dlatego nie nadaje się dla koni z alergią.
  5. Torf. Choć jest mało popularny, torf jest świetną ściółką dla koni. Odpylony, doskonale pochłania wilgoć. Niweluje zapachy, świetnie izoluje ciepło, jest łatwy z czyszczeniu i niedrogi. Ponadto, jest wydajny, oraz nadaje się do kompostowania. Nadaje się dla koni z alergiami.

Odpowiednio dobrana ściółka dla zwierząt, doskonale ochroni zwierzęta w okresie zimowym. Zapobiegnie rozwojowi groźnych chorób, oraz korzystnie wpłynie na samopoczucie zwierzą. W większości ściółek, nadają się one do kompostowania, dlatego hodowca ponosi mniejsze opłaty, za utylizację końskich odchodów. Ponadto, odpowiednia ściółka, zmniejszy nakład pracy, wykonywanej w stajni. Bardzo ważne jest, aby podczas wyboru i zakupu ściółki, kierować się wyłącznie dobrem zwierząt. Należy wybrać taką ściółkę, która nie uczula, nie wpływa negatywnie na układ pokarmowy oraz oddechowy. Nie powoduje zmian skórnych, oraz zapewnia komfort. Szczególnie istotne jest to w przypadku koni ciężarnych. Zapewnienie im spokoju i komfortu, poprawi samopoczucie zarówno matki, jak i małego konia.