Pages Menu

Categories Menu

Posted by on sie 20, 2022 in Zwierzęta |

Karma sucha czy mokra — którą wybrać?

Karma sucha czy mokra — którą wybrać?

Karma sucha i mokra różnią się pod wieloma względami. Obydwa rodzaje pożywienia cechują się inną konsystencją, wartością energetyczną, zawartością wody oraz smakiem i gramaturą. Zarówno karmy mokre, jak i suche mogą stanowić podstawę pożywienia psa i kota, ponieważ są to produkty pełnowartościowe. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie obydwu rodzajów pokarmu – w ten sposób zapewnimy zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Karmy suche

Karmy suche charakteryzują się niewielką zawartością wody, która zwykle jest mniejsza niż 10%. Podstawę wysokojakościowych karm suchych stanowi świeżo mięso i ryby uzupełnione owocami, warzywami i ziołami. Im więcej białka zwierzęcego w pokarmie, tym lepiej. Unikać należy karm z niewielką zawartością mięsa i dużą ilością wypełniaczy, takich jak zboża, kasze i makarony, które są główną przyczyną otyłości wśród zwierząt. Co więcej, zboża zawierają alergeny, a więc mogą uczulać. Dobra jakościowo karma powinna być bogata w białka, średniobogata w tłuszcze i zawierać niewielkie ilości węglowodanów.

Karmy suche powinny składać się w co najmniej 80% z mięsa bez uwzględnienia odpadów z produkcji mięsnej. Dostępne w asortymencie sklepu zoologicznego online Dlapsaikota karmy suche powstają z najlepszych gatunków mięs takich jak kaczka, łosoś, jagnięcina, kurczak, dzik, tuńczyk i białe ryby. Zdrowe karmy nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów oraz żywności GMO. Karmy suche pozwalają lepiej radzić sobie z problemem osadu nazębnego, który w trakcie gryzienia jest ścierany.

Karmy mokre

Karmy mokre w 75% składają się z wody – żyjące dziko psy i koty pobierają wodę głównie z pożywienia, dlatego karmy mokre uznawane są za bardziej naturalne. Co więcej, konsystencja karm mokrych także jest bliższa naturalnemu pożywieniu zwierząt, czyli surowemu mięsu. Wart podkreślenia jest fakt, że porcja karmy mokrej musi być większa od porcji karmy suchej, ponieważ jest to pokarm mniej kaloryczny. Mokra karma dla psa jest bardziej smakowita, a więc chętniej zjadana przez zwierzęta, również te borykające się z problemami z uzębieniem. Karma mokra jest łatwostrawna, a więc zwierzę szybciej ją strawi niż karmę mokrą.

Podobnie jak w przypadku karm suchych najważniejszym składnikiem karmy mokrej powinno być mięso. Unikać należy karm z produktami pochodzenia zwierzęcego, które zwykle zawierają różne gatunki mięs, co może być szkodliwe dla psów i kotów z alergią pokarmową. Wypełniacz powinien stanowić niewielki procent i składać się głównie z warzyw i owoców.