Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 23, 2022 in Weterynaria |

Weterynarz do rozrodu koni – gdzie szukać specjalistów od inseminacji klaczy?

Prowadzisz hodowlę koni i poważnie myślisz o wychowaniu przyszłych czempionów? Samo wybranie ogiera i zapłodnienie klaczy to za mało. Trzeba jeszcze zadbać o odpowiedni przebieg ciąży, i w tym pomoże doświadczony specjalista.

Kiedy potrzebny jest specjalista od rozrodu koni?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na krycie naturalne, czy sztuczne unasiennienie, rozród koni powinien odbywać się z pomocą doświadczonego weterynarza. Ważne jest, by weterynarz odpowiednio przygotował wcześniej klacz do ciąży, a także zadecydował, kiedy jest ona w pełni dojrzała. Następnie weterynarz asystuje podczas samego procesu zapłodnienia (zwłaszcza, gdy dotyczy to inseminacji i zależy Ci na zwiększeniu skuteczności unasiennienia, m.in. poprzez dobór optymalnej dawki), a także sprawuje pieczę nad klaczą w trakcie ciąży. Przeprowadza niezbędne badania oraz wydaje zalecenia dotyczące diety, żywienia.

W praktyce pierwszym krokiem, gdy decydujesz się na rozród koni, jest podjęcie współpracy ze specjalistą, który będzie pomagać na każdym etapie. A jak go znaleźć?

Gdzie szukać weterynarza do rozrodu/inseminacji koni?

Rozród koni powinien być procesem kontrolowanym. Dzięki temu można zadbać o skuteczność krycia, bezpieczeństwo klaczy oraz źrebiąt. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy weterynarz będzie mieć wystarczającą wiedzę lub doświadczenie, aby uczestniczyć w rozrodzie koni – jak już wcześniej wspominaliśmy, dotyczy to w szczególności w sytuacji, gdy dochodzi do inseminacji. Jak wybrać specjalistę, na co zwracać uwagę?

Sprawdzony weterynarz do rozrodu koni (cichonstallions.pl/weterynarze-kliniki) powinien określić najkorzystniejszy termin do krycia lub sztucznego unasiennienia, dokonać inseminacji lub uczestniczyć podczas krycia, a także zapewniać prowadzenie ciąży – jego usługi muszą być więc kompleksowe. Jeśli szukasz odpowiedniej osoby, sprawdź listę weterynarzy do rozrodu koni udostępnioną na stronie stacji ogierów ujeżdżeniowych i skokowych Cichoń Stallions. Znajdziesz tam mapkę ze specjalistami z całej Polski, którzy, przed pojawieniem się w zestawieniu, zostają dokładnie weryfikowani. Dzięki temu zyskasz pewność, że odpowiednia osoba zajmie się Twoimi końmi.

Jak przebiega rozród koni?

Aby uświadomić Ci, jak ważny jest wybór dobrego specjalisty, pokrótce przedstawimy przebieg rozrodu koni w profesjonalnej hodowli. Przed podjęciem decyzji o kryciu, inseminacji, klacz musi osiągnąć pełną dojrzałość płciową oraz fizyczną. Przeprowadza się niezbędne badania macicy, a także sprawdza się, czy nie doszło do infekcji, która mogłyby zaburzyć cały proces. Ważne jest również, aby klacz była dobrze odżywiona oraz miała zapewniony ruch.

Jeśli klacz jest zdrowa oraz na optymalnym etapie owulacji, można przystąpić do krycia/inseminacji. W obu przypadkach weterynarz powinien być obecny. Podczas krycia naturalnego może dojść do zranienia klaczy, natomiast sztuczne unasiennienie nasieniem mrożonym lub chłodzonym powinno odbywać się w ściśle określonych, kontrolowanych warunkach.

Następnie weterynarz wykrywa ciążę oraz nadzoruje jej przebieg, przeprowadzając m.in. regularne badania USG oraz szczepienia, by na końcu asystować w trakcie porodu oraz ocenić zdrowie źrebiąt.

I jak mogłeś/-aś się przekonać, jego obecność jest niezbędna na każdym etapie, zwłaszcza jeśli planujesz hodowlę czempionów.