Tłuszczak u psa – przyczyny, objawy i leczenie
Częstym problemem występującym u psów i wzbudzającym niepokój opiekunów są niewielkie, miękkie guzy pod skórą. W wielu przypadkach nie wywołują one żadnych objawów chorobowych u psa i są wyczuwalne jedynie przy dotyku. Narosty te szczególnie często występują u psów w podeszłym wieku i mających nadwagę. Czym zatem są takie guzki? I czy zagrażają zdrowiu i życiu pupila?
Czym jest tłuszczak u psa?
Zmiany tego typu określa się mianem tłuszczaków, które stanowią łagodną odmianę niezłośliwego nowotworu tkanki łącznej. Tworzą się one w wyniku przerostu komórek tłuszczowych, które są otoczone włóknistą torebką. Zazwyczaj nie dają przerzutów, jednakże mogą się rozsiewać po całym psim ciele. Najczęściej umiejscawiają się pod skórą na tułowiu, szyi, karku i we wszystkich obszarach, w których ma miejsce nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Zmiany te rozrastają się w różnym tempie i osiągają od kilku do kilkunastu centymetrów średnicy. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w postaci wielu guzów. Z reguły nie są dokuczliwe, jednakże przy bardzo dużych rozmiarach mogą sprawiać dyskomfort, utrudniać zwierzakowi poruszanie się, a nawet problemy z utrzymaniem równowagi.
Grupa ryzyka
Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca znane. Jednakże do najczęstszych czynników potęgujących prawdopodobieństwo ich powstania należą między innymi:
- otyłość zwierzaka,
- starczy wiek.
- Choroby o podłożu endokrynologicznym,
- immunologicznym,
- zaburzenia pracy nerek,
- wątroby,
- jelit,
- dyspozycje genetyczne,
- a także przebyte urazy tkanek.
Ponadto zjawisko powstawania tłuszczaków obserwuje się szczególnie często wśród:
- owczarków niemieckich,
- szetlandzkich.
- Labradorów,
- jamników,
- cocker-spanieli,
- beagli,
- sznaucerów
- czy wyżłów weimarskich.
Rodzaje tłuszczaków u psa
Tłuszczaki występują w różnych odmianach. Do najczęściej występujących należą:
- łagodny tłuszczak klasyczny.
- Występujący w rzadszych przypadkach tłuszczak naciekający, który ma zdolność scalania się z otaczającą go tkanką mięśniową, nerwową, kośćmi, ścięgnami, a nawet naczyniami krwionośnymi. Jest to rodzaj tłuszczaka, który potrafi osiągnąć duże rozmiary. I przy mocno rozrośniętej postaci zaleca się przeprowadzenie zabiegu, jakim chirurgiczne usunięcie tłuszczaka.
- I najbardziej niebezpieczną odmianą tłuszczaka, która może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu psa jest jego złośliwa odmiana określana mianem tłuszczakomięsaka (liposarcoma). Jest to bowiem rodzaj zmian nowotworowych o wysokiej tendencji do rozprzestrzeniania się. I atakowania narządów wewnętrznych takich jak śledziona płuca czy wątroba.
Leczenie tłuszczaków
Pierwszym krokiem diagnostycznym w przypadku tłuszczaków są oględziny. Badanie dotykowe oraz wykonanie biopsji cienkoigłowej, która pozwala na wykluczenie złośliwych zmian nowotworowych.
Nie każdy tłuszczak u psa jest wskazaniem do wykonania zabiegu. Zmiany o niewielkich rozmiarach nie wymagają leczenia. Natomiast w przypadku dużych i rozległych postaci tłuszczaka najczęściej stosowaną metodą leczenia tłuszczaków jest zabieg operacyjny. Natomiast w przypadku zmian złośliwych chirurgiczne usunięcie guzów uzupełnia się radioterapią lub chemioterapią.
Najnowsze komentarze