Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 1, 2022 in Zwierzęta |

Pies senior – jaką opieką należy go otoczyć?

Przyjmując pod swój dach niesfornego szczeniaka, nie myślimy o tym, że za jakiś czas dorośnie i zestarzeje się. Taka sytuacja będzie jednak mieć miejsce, dlatego jako świadomi, troskliwi opiekunowie powinniśmy się do niej jak najlepiej przygotować. Twój czworonóg ma już za sobą pierwszą młodość? Zauważasz u niego oznaki starzenia się? Sprawdź, jaką opieką otoczyć psa seniora, aby zapewnić mu maksimum komfortu i bezpieczeństwa!

Nie przegap tego momentu, czyli ile żyją psy?

Chcąc dobrze przygotować się do opieki nad starszym pupilem, przede wszystkim musisz wiedzieć, kiedy pies się starzeje. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Psy ras dużych i olbrzymich żyją znacznie krócej niż psy mniejszych ras. Przykładowo berneński pies pasterski żyje zaledwie 6 do 8 lat, dog niemiecki przeciętnie 8 do 10 lat, podczas gdy chihuahua, yorkshire terrier czy maltańczyk mogą żyć nawet 15-20 lat!

Niemniej przyjmuje się, że pies wchodzi w tzw. wiek geriatryczny po ukończeniu 7-8 roku życia. Psy dużych ras typowe dla starczego wieku dolegliwości mogą zacząć odczuwać jeszcze wcześniej, zaś psy mniejszych ras nieco później. Podstawą jest zatem znajomość rasy psa, którą posiadasz, jego stanu zdrowia oraz po prostu obserwacja zachowania czworonoga.

Pies senior – zabawa, aktywność fizyczna i umysłowa

Starsze psy szybciej się męczą, dlatego warto z biegiem czasu modyfikować aktywność fizyczną, ale w żadnym wypadku nie rezygnować z niej! To, że pies nie jest już w stanie przebiec kilku kilometrów niemal bez odpoczynku, nie oznacza, że ma większość dnia przesypiać na kanapie. Umiarkowana, regularna aktywność pozwala w bezpieczny sposób zachować dobrą kondycję na dłużej. Poza aktywnością fizyczną ważna jest aktywność umysłowa, czyli np. wszelkiego rodzaju zabawy węchowe, aby pies mógł realizować swoje potrzeby, odstresować się i cieszyć doskonałym samopoczuciem.

Starszy pies – dieta

Dieta każdego psa powinna być zbilansowana, a zatem musi dostarczać do jego organizmu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Warto wybrać karmę dedykowaną psom starszym, jak np. karmy SPECIFIC™. Czworonogi geriatryczne często wykazują tendencję do tycia, dlatego karma musi cechować się obniżoną wartością energetyczną, co pozwoli zachować prawidłową masę ciała. Psie staruszki miewają też problemy trawienne, zatem należy sięgnąć po pokarm bogaty w wysoce strawne źródła białka. Ponadto karma dla psów starszych powinna zawierać mniej białka i fosforu, aby odciążyć nerki. Jeśli pies boryka się z problemami stomatologicznymi, może zajść konieczność przestawienia go na karmę mokrą. Dzienną porcję najlepiej podzielić na kilka mniejszych.

Pies senior – komfort i bezpieczeństwo

Ze względu na to, że u starszych czworonogów mechanizm termoregulacji nie działa już w pełni sprawnie, latem narażone są na szybsze przegrzanie, a w okresie jesienno-zimowym na przemarzanie. Dlatego podczas upałów konieczne jest zapewnienie psu chłodnego miejsca do wypoczynku i dostępu do świeżej, chłodnej wody, natomiast zimą niewykluczona jest konieczność zakładania ubranka – nawet jeśli do tej pory go nie potrzebował. Warto zadbać także o wygodne legowisko w domu i cichy kąt do odpoczynku, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał. Jeśli pies mieszka w bloku lub domu ze schodami, w pewnym momencie być może trzeba go będzie znosić i wnosić, bo sam może nie dać rady iść po schodach lub/i samodzielne zejście/wyjście grozić będzie utratą równowagi i upadkiem.

Na koniec – istotne są regularne kontrole u lekarza weterynarii. Nie da się „wyleczyć starości”, ale można uniknąć lub przynajmniej w znacznym stopniu złagodzić choroby i dolegliwości jej towarzyszące!