Od dawna znane człowiekowi psy – chart afgański i chart polski
Jeśli zdecydowałeś się na dużego psa, który zostanie Twoim towarzyszem, powinieneś poznać także różnice między nimi. Chart afgański i chart polski to duże psy, jednak znacznie różnią się od siebie, chociażby wyglądem.
Chart afgański
Ten pies należy do bardzo charakterystycznej grupy chartów. Ma długą, jedwabistą, najczęściej jasną sierść. Najprawdopodobniej pochodzi z Afganistanu, jednak towarzyszy człowiekowi od wielu lat. Jego pierwotnym zadaniem było myślistwo i obrona człowieka – cechuje się szybkością, dlatego jest psem wyścigowym. Jednak jest także świetnym towarzyszem człowieka, co jest najważniejszą rolą każdego psa.
Chart afgański – główne cechy
To, co zdecydowanie wyróżnia charta afgańskiego od innych psów, to zdecydowanie jego niecodzienny wygląd. Jego długa sierść z pewnością przyciąga wzrok wielu osób, kiedy właściciel wyjdzie z nim na spacer. A są to psy kochające aktywność, ze względu na swoje pochodzenie i pierwotne zastosowanie. Były to bowiem psy myśliwskie, obronne, obecnie też wyścigowe. Świetnie radzi sobie także na wystawach psów, jednak właściciel może mieć trudności w wytresowaniu go. Mimo to dobrze będzie sprawował się w domu, gdzie są małe dzieci. Sytuacja może wyglądać nieco gorzej w przypadku kontaktu z innymi zwierzętami, kiedy chart afgański może okazać się nieco agresywny. Chyba że od szczeniaka wychowywany jest z innymi zwierzętami. Chart afgański kocha aktywność, która może przysporzyć wiele wysiłku podczas jego pielęgnacji, ponieważ zdecydowanie nie będzie bał pobrudzenia się podczas aktywnych zabaw na spacerach, na których może mieć chęć do biegania. Dlatego lepiej nie spuszczać go ze smyczy na otwartym terenie – może nieświadomie uciec właścicielowi i wdać się w konflikt z innymi psami w okolicy. Taka jest jego natura, którą dość ciężko opanować.
Chart polski
Chart polski towarzyszy człowiekowi od setek lat – podobno jest z nami już od czasów Galla Anonima. Jest psem reprezentacyjnym, który dawniej używany był głównie do polowań. Do dziś cieszy się popularnością na wystawach psów. Nie bez powodu nazywany jest polskim – polscy szlachcice szczególnie upodobali sobie tę rasę już wiele lat temu. Dziś posiadanie tego psa jest zabronione. To psy pewne siebie i odważne – zdecdowanie mają do tego powody – są szybkie, wytrzymałe i silne, mimo swojej lekkiej wagi. Są to najwyższe z psów spotykanych w Polsce, jednak nie cieszą się taką popularnością jak inne charty. Są zdecydowanie ciężkie do opanowania.
Czym charakteryzuje się chart polski?
Uwagę na siebie zwraca przede wszystkim charakterystycznym wyglądem – to zwierzę bardzo wysokie, ponieważ dorosły osobnik męski może mieć nawet 80 cm wysokości. Są naturalnie smukłe, przez co mogą wydawać się wychudzone, jednak to całkowicie normalne u chartów polskich. Ich charakter i historię odzwierciedla umaszczenie – krótki, czarny włos o różnej długości na różnych częściach ciała. Charakteryzuje go także proporcjonalna budowa ciała, którą można wpisać w prostokąt i znacznie wydłużony pysk. W stosunkach z innymi psami może wykazywać się silną potrzebą dominacji, dlatego może wdawać się w konflikty z innymi osobnikami. Jego odwaga i pewność siebie nie pozwalają mu na ucieczkę, a raczej zachęcają do ataku. Kocha ruch – będzie wymagał codziennej, dość intensywnej aktywności fizycznej – w przeciwnym razie może wykazywać się nadpobudliwością a wręcz agresją. Właśnie dlatego kocha obszerne tereny, gdzie może dać upust swojej naturalnej energii. W przeszłości musiał być szybki, aby efektywnie polować na ptactwo. Jego zadaniem było upolowanie ptaka wznoszącego się do lotu, którego skrzydła były mokre od porannej rosy. Na posiadanie charta należy mieć specjalne pozwolenie, od końca drugiej wojny światowej ta sytuacja się nie zmienia. Trwają próby odbudowania rasy.
Najnowsze komentarze