Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 3, 2022 in Zwierzęta |

Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem?

Sezon wakacyjny to ten okres w roku, kiedy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Jest to czas wyjazdów zarówno na krótkie wycieczki,  jak i na dłuższe wypady na łono przyrody. Dla większości właścicieli psów czworonożni pupile są nieodłączną częścią życia i towarzyszą im w niemal w każdym wyjeździe. Jednak podczas podróży musimy zapewnić naszym zwierzakom nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo.

Dlatego przewożąc psa samochodem, należy przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że bez zbędnego stresu dotrzemy do miejsca docelowego. 

Podstawowe zasady przewozu zwierząt domowych samochodem.

W praktyce nie ma przepisów ruchu drogowego, regulujących  przewożenia psa w samochodzie. Jednak w większości przypadków przewóz zwierząt domowych utożsamia się z transportem towarów.

Wynika z nich, że zwierzę nie może zasłaniać widoku kierowcy ani w żaden sposób utrudniać kierowania pojazdem. Nie powinno też mieć możliwości swobodnego przemieszczania się we wnętrzu samochodu.

Właśnie z tego powodu  mniejsze rasy najwygodniej jest przewozić transporterem, który zapewni im bezpieczeństwo i komfort podróży. Większe psy możemy przypiąć specjalną uprzężą wpinaną do gniazda pasów bezpieczeństwa. Ewentualnie możemy je przewieźć w bagażniku oczywiście, jeśli dysponujemy samochodem typu hatchback.

Jak należy przygotować psa do podróży?

Jeśli twój czworonożny przyjaciel podróżuje z tobą od najmłodszych lat, każda podróż samochodem będzie bezproblemowa. Jednak nawet dorosły pies może oswoić się z pojazdem. 

Przyzwyczajając psa do przewozu samochodem, należy przestrzegać kilku zasad:

  1. Pierwsze podróże powinny ograniczać się  krótkich dystansów. Pozwól psu przyzwyczaić się do samochodu i hałasu silnika. Naucz swojego pupila, aby wychodził i wchodził do samochodu na komendę. Nie pozwól też  psu siedzieć fotelu kierowcy lub na jego kolanach. Oczywiście pies nie może też biegać po kabinie, co mogłoby spowodować  niebezpieczną sytuację na drodze.
  2. Nie należy również karmić zwierzęcia przed podróżą, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza wycieczka. Niektóre zwierzęta mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną.
  3. Jeśli planujesz przewieźć swojego czworonożnego przyjaciela w transporterze, daj mu możliwość przyzwyczajenia się do niego. Umieść go w nim jeszcze w domu, a do wnętrza daj jego kocyk i ulubione zabawki. Dzięki temu Twój pupil nie będzie postrzegał transportera jako zagrożenia.
  4. Jeśli pies boi się wejść do samochodu, usiądź razem z nim na tylnym siedzeniu. Przytul się do niego i użyj uspokajającego tonu. Pamiętaj, twój pupil nie powinien postrzegać samochodu jako zagrożenia, dlatego stwórz spokojną atmosferę podczas podróży.

Problem przy transporcie naszego zwierzęcia może pojawić się, kiedy cel naszej podróży jest odległy lub chcemy przewieźć psa za granicę. Wtedy idealnym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług firmy transportowej wyspecjalizowanej w przewozie zwierząt, np: https://pet-tour.eu/ 

Korzystanie z usług profesjonalistów sprawi, że podróż Twojego pupila będzie szybka i bezpieczna, a dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fachowa pomoc w wypełnieniu wszystkich, niezbędnych formalności.