Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 30, 2021 in Zwierzęta |

Czy pies może jeść wszystko? Oczywiście, że nie! Tylko fakty i zero mitów

Zdrowa dieta to odpowiednio zbilansowana dieta. Dzięki niej ma się więcej energii, ale i ryzyko wielu chorób maleje. Dlatego tak ważne jest właściwe odżywianie się. Oczywiście dotyczy to nie tylko ludzi, ale i zwierząt. W dzisiejszym wpisie skupimy się na potrzebach żywionych naszych najlepszych przyjaciół, czyli piesków. Skupimy się jednak pod nieco innym kątem. Otóż przedstawimy wam tylko fakty i zero mitów na temat tego co pies jeść powinien, a co jest dla niego szkodliwe.

Pies to członek rodziny, a nie śmietnik

Pies nie powinien jeść resztek ze stołu, maksymalnie przetworzonych produktów i rzecz jasna także tych po terminie ważności. Pies w końcu jest członkiem rodziny, a nie śmietnikiem, zatem zasługuje na dobre jedzenie. Otóż pamiętajcie, że nasi czworonożni przyjaciele są mięsożerni, a nie wszystkożerni, stąd też ich dieta powinna być oparta na mięsie, a wszelki ryż i makaron to zwykłe zapychacze. Jedzenie ludzkie typu szynka zawiera sporo konserwantów, które notabene są nie tylko dla was szkodliwe, ale i dla waszych pupili. Także ostre przyprawy, cukier czy też zboża nie są tolerowane przez psiaki. Chyba nie musimy przypominać, że karmienie chlebem z wodą czy mlekiem jest nie tylko głupie, nieodpowiedzialne, ale to zwykłe okrucieństwo. Tym bardziej, że tak łatwo kupić dobre jedzenie np. karma Wiejska Zagroda dla psa jest zbilansowana i zdrowa.

Gotowane czy gotowe jedzenie- co lepiej wybrać?

Tak naprawdę zarówno gotowane jak i dobrej jakości gotowe jedzenie dla psa to dobry wybór. W jednym i drugim przypadku liczy się skład. Jedzenie, które gotujecie jest trudniej zbilansować i oczywiście koszty żywienia są wyższe, bo wiadomo, że należy wybierać tylko dobrej jakości mięso, czyli nie kurczaka czy wieprzowinę, a cielęcinę, jagnięcinę, baraninę czy wołowinę. Dobrze przyswajalna jest konina, ale i mięso z kangura czy perliczki. Zatem musicie się liczyć, że koszty nie będą niskie, ale jeżeli was stać to jasne, że warto. Można także kupować karmę suchą i mokrą. Przy czym trzeba czytać skład. Karma dla psa producenta Wiejska Zagroda jest dobrym wyborem. Jest zbilansowana, bez dodatku upychaczy czy innych zapychaczy. Naprawdę skład jest świetny. Można też postawić na karmę Brit. Ponownie przypominamy, że nie należy kupować jedzenia dla psa w supermarkecie, bo może mu zaszkodzić i w tym przypadku najmniejszym problemem okaże się biegunka.

Co z tą czekoladą?

Wiele mówi się na temat czekolady i jej szkodliwości. Ale czy to prawda i czy rzeczywiście czekolada jest trująca dla psa? Otóż i tak i nie. Musicie wiedzieć, że nie sama czekolada jest szkodliwa co zawarta w kakao teobromina, która jest substancją chemiczną mającą negatywny wpływ na organizm czworonogów. Ale taka substancja znajduje się w ziarnach kakao, a to oznacza, że jej zawartość jest tym większe im więcej w czekoladzie jest kakao. Zatem najbardziej szkodliwa jest czekolada gorzka z dużą zawartością kakao. Jednocześnie w czekoladzie białej nie ma kakao, a występuje tylko tłuszcz kakaowy, który nie ma nawet minimalnej zawartości teobrominy. Nie oznacza to jednak, że warto dawać psu takie łakocie. Wręcz przeciwnie, bo nie są one mu do szczęścia potrzebne. Jeżeli chcecie psiakowi zrobić przyjemność do dajcie mu kawałek suszonego mięsa. Trujące są też winogrona, a jeszcze bardziej rodzynki, a także cebula czy też awokado.

Dlaczego pies nie może pić mleka?

Pies nie trawi laktozy, podobnie jak większość ludzi. Tak naprawdę mleko krowie jest wręcz szkodliwe w jego diecie. Podobnie jak człowiek pies jest ssakiem, zatem dla zwiększenia odporności powinien pić mleko matki. Jednak , gdy szczenięta przechodzą na stałą karmę i matka przestaje je karmić to wtedy przestają też trawić mleko. A to oznacza, że lepiej go nie podawać. Są psiaki, które dosyć neutralnie reagują na ten napój, natomiast u sporej grupy pojawia się biegunka, wzdęcia brzuszka czy inny dyskomfort.

Pies jest mięsożerna, stąd jego dieta powinna opierać się głównie na mięsie. Do tego od czasu do czasu można podawać podroby. Warto ograniczyć, a nawet zrezygnować z ryżu czy makaronu. Natomiast wbrew powszechnej opinii ziemniaki czy bataty są całkiem ok.