Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 15, 2019 in Weterynaria |

Charakterystyka królików rasy kalifornijskiej

Na świecie żyją króliki różnych ras. Jedną z nich jest rasa królików kalifornijskich.

Jest to rasa królika domowego, która została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych w pobliżu Kalifornii. W nawiązaniu do tej miejscowości królika tego nazwano kalifornijskim. Rasa ta powstała w efekcie krzyżowania białego królika nowozelandzkiego, królika szynszyl oraz rosyjskiego królika zwanego himalajskim.

Królik kalifornijski

Stworzył ją hodowca J. Westa. Królik kalifornijski posiada harmonijną budowę ciała. Tułów ma w kształcie walcowatym a oczy małe i czerwone. Królik tej rasy ma białe futro z wyjątkiem czarnych uszu, tylnych kończyn i okolic nosa. Ta okrywa włosowa jest bardzo gęsta, sprężysta oraz jedwabista. Ma on nieduże uszy oraz średnio długie mocne kończyny. Maksymalna jego masa może osiągnąć do 5, 5 kg.
Rasa królików kalifornijskich cechuje się szybkim wzrostem i jednocześnie bardzo dobrym umięśnieniem. Za zaletę hodowlaną tej rasy uważa się niezbyt duże zużycie paszy na jednostkę przyrostu a także niezbyt duże wymagania co do jakości tej paszy. Królik kalifornijski jest bardzo często hodowany nie tylko na fermach, ale również w przydomowych amatorskich hodowlach.