Alpaka – charakterystyka i usposobienie zwierzęcia
Alpaki to pochodzące z Ameryki Południowej ssaki parzystokopytne z rodziny wielbłądowatych. Nie można ich spotkać w stanie dzikim, natomiast bardzo popularne stały się hodowle tych zwierząt. Oczarowały niejednego hodowcę swoim zabawnym i łagodnym z pozoru usposobieniem, przez co coraz więcej osób marzy o swojej własnej hodowli alpak i stają się one popularne na całym świecie. Co warto wiedzieć o alpakach?
Charakterystyka alpaka
Alpaki to zwierzęta niewysokie, zazwyczaj osiągają wysokość 80-100 cm, długość ich całego ciała rzadko kiedy przekracza 150 cm, a waga waha się w okolicach 55-85 kg. Są odporne na niskie temperatury, zimny wiatr i chłodny, górski klimat, jednak najczęściej hodowane są w bardziej unormowanych warunkach. Najlepiej czują się w towarzystwie innych alpak, ponieważ z natury są zwierzętami stadnymi, a samotne nie czują się bezpiecznie.
Alpaki są roślinożercami i żywią się głównie sianem oraz świeżą trawą. Poza tym lubią gałęzie drzew iglastych, marchew, a także specjalny granulat, który składa się z kukurydzy, soi i związków mineralnych. Znane są dwie rasy alpak:
- Suri – to najdroższa rasa, ponieważ stanowi tylko 10% populacji. Od drugiej rasy, odróżnić można ją na podstawie włosów, które w tym przypadku są lekko falowane, bardziej lśniące i osiągają aż do 50 cm długości.
- Huacaya – to 90% populacji wszystkich alpak na świecie. Ich sierść ma większą objętość wizualnie, ponieważ rośnie prostopadle do ich ciała i jest karbowana.
Alpaki potrzebują też schronienia, dlatego w przypadku hodowli konieczne jest zapewnienie im stajni lub drewnianej chatki. Poza tym istotne jest udostępnienie zwierzętom wolnego wybiegu, by mogły najeść się świeżej trawy, pobyć na słońcu i schować się w cieniu. Jeśli alpaka ma dobrą opiekę i warunki, długość jej życia może osiągnąć nawet 20 lat, dlatego osoby, którym marzy się hodowla, powinny liczyć się z tym, że to długoterminowa i duża odpowiedzialność.
W jakim celu hoduje się alpaki?
U alpak cenione jest zwłaszcza ich runo, które jest doskonałym materiałem na włóczkę i wyroby wełniane. Najlepsze występuje u alpak 3-4 letnich, ponieważ starsze alpaki mają bardziej szorstkie w dotyku włosie. Jest ono szeroko cenione ze względu na hipoalergiczność i brak zawartości lanoliny. Uzyskaną wełnę przeznacza się na produkcję tekstyliów wysokiej jakości, takich jak koce i odzież, zwłaszcza popularne czapki z wełny alpak. Wełna starszych alpak ze względu na szorstkość z powodzeniem wykorzystywana jest np. do produkcji dywanów. Zwierzęta goli się raz w roku, uzyskując 3-5 kg włókna.
Alpaki hodowane są również na mięso, a w szczególności w regionach, gdzie hodowli jest najwięcej – Andy na obszarze od południowego Peru, Chile i północna Boliwia. Mięso serwowane jest w wysokiej klasy restauracjach, ze względu na to, że z jednej alpaki nie można pozyskać go w dużej ilości. Osoby, które spożywało mięso alpaki, porównują je do jelenia.
Coraz częściej wykorzystuje się jednak alpaki w bardziej wdzięcznych dziedzinach. Popularna staje się terapia z udziałem tych zwierząt, a w szczególności w przypadku nerwicy, ADHD, zaburzeń lękowych i depresji. Alpaki niosą również pomóc dzieciom z dziecięcym porażeniem mózgowym, zespołem Downa i w spektrum autyzmu.
Najnowsze komentarze