Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 1, 2022 in Zwierzęta |

Jaka karma dla psa małej rasy?

Odpowiednio zbilansowana dieta małego psa zapewnia prawidłowy rozwój pupila, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób wynikających na przykład z otyłości lub z niedostarczania organizmowi wszystkich niezbędnych do pracy składników. Z tego powodu świadomi opiekunowie jeszcze przed adopcją lub zaraz po niej chcą dowiedzieć się, który model odżywiania sprawdzi się najlepiej w przypadku mniejszych psów i który z nich polecają między innymi hodowcy lub dietetycy. Warto przy tym wspomnieć, że chcąc zaczerpnąć porad dotyczących najlepszej psiej karmy, dobrze jest udać się przede wszystkim do zoodietetyka, który wyróżnia się największą wiedzą oraz doświadczeniem w kwestii żywienia czworonogów. Ponadto w poniższym artykule przedstawimy kilka najważniejszych zasad, które pomogą w wyborze zdrowej i wysokiej jakościowo karmy.

Jedzenie dla psów rasowych – czym różni się od pożywienia dla pozostałych czworonogów?

Decydując się na adopcję rasowego psa, bardzo często można spotkać się z grupami miłośników danej rasy lub z reklamami producentów zachęcających do zakupu karmy stworzonej specjalnie dla labradora, yorka czy maltańczyka. Warto jednak wspomnieć, że jedzenie dla psów rasowych oraz karmy przeznaczone dla kundelków, powinny przede wszystkim cechować się przemyślanym oraz zdrowym składem. W praktyce oznacza to, że w dobrze dobranej karmie powinno znajdować się jak najwięcej mięsa i stosunkowo mniej warzyw lub innych dodatków, aby pies nie był narażony na regularne spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów. Warto przy tym wspomnieć, że najlepiej przyswajalna jest dieta BARF lub karmienie czworonogów wysokomięsnymi puszkami – tego typu produkty oferuje między innymi marka Wiejska Zagroda dostępna w sklepie Vet-Lux.

Oprócz tego w przypadku ras małych psów oraz spożywania suchej karmy producenci coraz częściej proponują klientom produkty dopasowane do możliwości pupila. W efekcie obecnie wyróżniamy zarówno standardowe chrupki, jak i kawałki w rozmiarze XS albo S. Tego typu ofertą wyróżnia się między innymi Pan Mięsko karma w różnych rozmiarach ułatwia opiekunom wybór odpowiedniego produktu i sprawia, że pupil nie ma problemów z pogryzieniem poszczególnych kawałków, co okazuje się szczególnie ważne w przypadku starszych psów.

Pełnowartościowa karma dla psa – ile karmy dziennie powinien jeść mały pies?

Wybór odpowiedniej karmy wiąże się również z koniecznością dokładnego przemyślenia psiej diety i dopasowania gramatury posiłków w taki sposób, aby żaden czworonóg nie czuł się głodny. Bardzo pomaga przy tym możliwość obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa, w przypadku którego pod uwagę bierze się na przykład aktywność, stan zdrowia, wielkość, przebyty zabieg kastracji. Warto przy tym wspomnieć, że adopcja małej rasy nie wiąże się  z uzyskaniem psa „na kolanka”. W zależności od wyboru psy małych ras również często potrzebują większej porcji ruchu (na przykład długich spacerów), czego bardzo dobrym przykładem są yorki będące terrierami. Z tego powodu podczas obliczania dziennego zapotrzebowania na karmę warto zwrócić szczególną uwagę na aktywność psa i na ewentualne jej zwiększenie w ciągu dnia.