W żywieniu psa warto zachować pewne zasady. Stałość posiłków, stałość miejsca karmienia są jednymi z nich. Szczenię do trzeciego- czwartego miesiąca winno otrzymywać 4- 5 posiłków dziennie. W okresie późniejszym częstość podawania posiłków ulega redukcji. Zwykle nasz podopieczny sam to zasugeruje odrzucając jeden z nich. Dorosły pies powinien otrzymać dwa posiłki dziennie. Dotyczy to zwłaszcza ras małych, których metabolizm jest nieco szybszy. Psy olbrzymie mogą otrzymywać jeden posiłek, jednakże zważając na predylekcje niektórych ras do skrętu żołądka tez lepszym jest rozdzielenie takiego jedzenia na dwie porcje. Jednodniowa głodówka dla psa nie jest niczym strasznym. Biorąc pod uwagę, że w naturze nie codziennie jest niedziela i nie zawsze było polowanie, jest ona wręcz fizjologiczna.

Wspomniana stałość miejsca karmienia ma ważne znaczenie dla dobrego samopoczucia całego domostwa przez wiele lat, o czym warto pamiętać. Warunkuje wyrobienie pewnych odruchów u naszych podopiecznych. Uczy, że nasza ręka, nasz stół, to nie psia miska. Początkowo zabawne przesiadywanie psa , szturchanie nosem, zaczepianie głosem podczas naszych posiłków z czasem staje się uciążliwe i nie do zniesienia. Dodatkowo należy mieć na uwadze to, że nie zawsze osoby nas odwiedzające muszą lubić takie ekscesy. Starajmy się więc unikać takich sytuacji.

Stałość pory karmienia też ma swoje znaczenie, bowiem dopasujemy je do naszego rytmu dobowego, zaś u psa wyzwolimy reakcje organizmu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Fabryki narządowe szybko zaskoczą w odpowiednie tryby, funkcje enzymatyczne będą trwałe i stabilne. Warunkować to będzie dobrą strawność i przyswajalność tego, co podajemy.

Kąski, przekąski i inne smakołyki pozostawmy do innych celów, chociażby szkolenia. Oczywiście niech one będą dobrze racjonowane, wręcz reglamentowane. Nagroda za dobrze wykonaną czynność ma smakować, a nie zaspokoić głód. Ręka nagradza, karmi miska. Stałe karmienie z reki doprowadzić bowiem może do rozregulowania precyzyjnych mechanizmów trawiennych, a co za tym idzie późniejszych komplikacji zdrowotnych. Złe trawienie doprowadza do zaburzeń metabolicznych, otyłości, hiperlipidemii, hipercholesterolemii, cukrzycy. Te z kolei doprowadzają do zaburzeń krążenia i przewlekłych problemów z przewodem pokarmowym.

Wskazówki „jak i gdzie” zostały udzielone. W kolejnej części zajmę się „co”…

Podziel się na:
  • email
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Blogger.com
  • Tumblr