Rozpoczął się sezon spacerowy. Jest zatem okazja, by z uwagą przyjrzeć się naszym pupilom. Oczywiście, każdy jest najmilszy i najpiękniejszy, ale to nie powinno przysłaniać rzeczywistości. Warto w sposób bardzo obiektywny przyjrzeć się gabarytom naszych podopiecznych. Powszechna otyłość ma silną tendencję do pogłębiania się w okresie zimowym. Należy pomyśleć o walce z tym problemem, gdyż stanowi on punkt wyjściowy do szeregu zaburzeń, a te z kolei mogą stać się źródłem niepotrzebnego stresu i generatorem kolejnych wydatków. Wystarczy wyobrazić sobie, że tkanka tłuszczowa jest unaczyniona. Przez dodatkowe metry cieniutkich naczyń włosowatych serce musi przepompować litry krwi. To olbrzymi wysiłek. Jak długo wytrzyma w stanie nienaruszonym?

Obwisły, duży brzuch, poduszki tłuszczu na grzbiecie i zadzie i kręgosłup, który zamiast prężnie nosić ciało naszego ulubieńca zamienia się w cienki, delikatny wieszak dla zimowego futra. Wygina się więc w sposób nienaturalny, stawy kręgosłupa pracują w nienaturalnych pozycjach, dochodzi do zwyrodnień, a te są już nieodwracalne.

Podobnie rzecz się ma z innymi stawami. Kolana są przeciążone. Pracują również w nienaturalnej pozycji. Mała aktywność fizyczna doprowadza do osłabienia aparatu więzadłowego. Teraz wystarczy tylko drobne szarpniecie i słabe więzadła krzyżowe kolana ulegają pęknięciu. Wygenerował się nam kolejny problem.

To ortopedia, a co z organizmem? Zespół zmian metabolicznych prowadzący do poważnych schorzeń. Cukrzyca, hiperlipidemia, wysoki cholesterol i efekty, których na początku nie widać, ale jak koń trojański, drobnymi kroczkami rujnują organizm, który pokaże nam swe uszkodzenia, ale odbędzie się to w momencie, gdy na proste i łatwe postępowanie będzie już za późno.

Co zatem zrobić? Po prostu odchudzić. Nie jest to proste. Pierwsza rzecz, jaką należy poczynić to do uzgodnienie zasad w domu. Wszyscy domownicy muszą grać jedną nutą. To bardzo ważne. Zaprzestanie podawania kąsków to podstawa. Eksperymentalne odkładanie tego, co nasz pies otrzymuje od każdego domownika łatwo udowodni, że uzbiera się dodatkowy, obfity posiłek. Ruch– bardzo ważny element, ale musi być dostosowany do stopnia otyłości i istniejących schorzeń, w przeciwnym razie też może zaszkodzić. Oczywiście dobrze dobrana, regularnie podawana dieta. Pamiętać należy o tym, że karmienie psiaka jeden raz dziennie w godzinach najczęściej wieczornych, to NIEPRAWDZIWY STEREOTYP. Zastosowanie się do tych prostych zaleceń w kilka tygodni da pożądany efekt. Nie należy zapomnieć o tym, że nie wolno wrócić do zwyczajów sprzed podjętego trudu terapii odchudzającej.

Życzę powodzenia.

Podziel się na:
  • email
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Blogger.com
  • Tumblr